Техніка

Хімічні обробки за правилами

Хімічні обробки за правилами

 

Досвід одного з агрохолдингів щодо налаштування обприскувачів та приготування робочих розчинів пестицидів.

 

Хімічний догляд за посівами озимих зернових культур в агрохолдингу KSG Agro починається ще восени. В умовах довгої та теплої осені 2012 року на деяких полях виникала загроза переростання озимини, розвитку захворювань та шкідників зернових культур. Для захисту посівів вибірково обробляли їх інсектицидами та фунгіцидами, які мають росторегулівну дію. Після зимового обстеження провели боротьбу з гризунами. Ранньовесняне підживлення озимини виконували за допомогою обприскувачів карбамідо-аміачною сумішшю. У планах – дворазова обробка озимих зернових фунгіцидними препаратами, інсектицидами та застосування гербіцидів. Невід’ємною частиною технології є використання мікродобрив та стимуляторів росту на основі натуральних гуматів.

 

За такої технології рівень урожаю майже наполовину залежить від налагодженої, своєчасної та якісної роботи обприскувачів. А ефективність їхньої дії, в свою чергу, залежить не тільки від якості обраних препаратів, а й від дотримання правил та умов їх внесення. Адже сучасність обприскувача ще не гарантує, що результат внесення робочого розчину буде на 100% ефективним.

 

У наших господарствах підготовкою обприскувача до роботи займаються головні спеціалісти – інженери та агрономи, а також досвідчені механізатори, які стежать, щоб обприскувачі відповідали таким вимогам:

 

– рівномірний розподіл робочої рідини поверхнею рослин чи ґрунту, що обприскуються;

– відхилення від установленої норми витрати робочого розчину між окремими розпилювачами не має перевищувати 5–10%;

– не допускається застосування пестицидів у разі загрози знесення їх вітром на посіви сільськогосподарських культур, чутливих до цих препаратів, а також на пасовища та природоохоронні землі.

 

Згідно з інструкцією, під час підготовки кожного обприскувача до роботи, насамперед підтягуємо нарізні кріплення, змащуємо, замінюємо несправні вузли, деталі тощо. Промиваємо резервуар, штанги, фільтри до повного видалення бруду та іржі. Перевіряємо роботу вакуумного пристрою та герметичність системи в цілому (з’єднання, шланги, сальники, крани) та заповнюємо обприскувач чистою водою.

 

Робочий тиск у системі регулюємо у межах 0,2–0,3Мпа (2–3 кг/см²), встановлюємо робочу швидкість руху агрегата (як правило, 6–8 км/год.) з урахуванням рельєфу місцевості та бажаної якості обробки ґрунту. Після цього визначаємо норму витрати розчину (л/хв.) через один розпилювач виходячи із загальної норми витрати його на 1 га, швидкості руху агрегата полем, ширини захвату штанги та загальної кількості розпилювачів. Потім добираємо тип розпилювача, який може забезпечити потрібну витрату розчину. За допомогою мірного циліндра перевіряємо середню витрату розчину всіма розпилювачами. Ті з них, які відхиляються від встановленої норми більш ніж на 10%, замінюємо.

 

Висоту підняття штанги над поверхнею ґрунту встановлюємо таким чином, щоб забезпечити перекриття факелів відцентрових, тангенціальних та дефлекторних розпилювачів близько 50%, а у щілинних – 10–15см. Перевіряємо правильність попереднього налаштування обприскувача безпосередньо в полі, на якому проводитимемо захисні заходи. Якщо фактична витрата робочого розчину відрізняється від заданої норми більш ніж на 10%, коригуємо її шляхом регулювання тиску в напірній магістралі обприскувача.

 

Важливе значення має правильна послідовність завантаження препаратів у бак: спочатку додаємо водорозчинні гранули та порошки (г, в.г, в.р.г., з.п.), потім – рідкі суспензії (в.с., в.с.к., к.с., мк.с., м.с.), водні розчини (в.р.) або водні концентрати (в.к., в.р.к.), а наостанок – концентрати емульсії (к.е.); додавання наступного компонента в бак виконується тільки після якісного перемішування попереднього.

 

У процесі приготування робочих розчинів важливо дотримуватись певних правил. Так, за внесення концентратів емульсій, водних розчинів або водорозчинних концентратів ємність спочатку заповнюють на дві третини водою, після чого додають розраховану кількість пестициду та перемішують, доливаючи її водою до повного об’єму, знову перемішують робочий розчин і розпочинають обприскування. За використання порошкоподібних препаратів потрібно окремо приготувати маточний розчин, який вливають у напівзаповнену бакову ємність, перемішують, доводячи її водою до повного об’єму за постійного перемішування, після чого обприскують.

 

Застосування мінерально-олійних суспензій відрізняється низкою особливостей: їх спочатку ретельно перемішують у заводській тарі, бак обприскувача наполовину заповнюють водою і за помірного перемішування розчину додають потрібну кількість препарату таким чином, щоб він не збігав по внутрішніх стінках, а потрапляв безпосередньо у воду. Доливають в обприскувач воду до потрібного об’єму, після чого розпочинають внесення пестициду.

 

За спільного використання концентратів емульсії і порошкоподібних препаратів бакову суміш готують так. Ємність заповнюють на дві третини водою. Окремо готують маточний розчин з використанням порошкоподібного препарату, який за постійного перемішування повільно вливають у воду. Додають потрібну кількість препарату на основі концентрату емульсії, доливають ємність водою до повного об’єму, знову перемішують, після чого проводять обприскування.

 

Для отримання робочих розчинів однакової концентрації слід постійно перемішувати їх з водою протягом приготування, заправлення обприскувача, а також внесення.

 

За відсутності даних про параметри сумісності препаратів або за потреби їх уточнення виконують перевірку на сумісність. Компоненти суміші в кількостях, які відповідають польовим нормам витрати, закладають у мірні ємності однакового об’єму (це можуть бути скляні трилітрові банки або звичайні мензурки). Після приготування робочих розчинів до потрібного ступеня розчинення ємності закривають і перемішують рідину, перевертаючи посудину 10–15 разів. Також суміш візуально перевіряють на однорідність відразу після відстоювання протягом 30 хв. Ознаками несумісності є пошарове розподілення робочої рідини, утворення піни, звичайного або клаптикового осаду. Потрібно зазначити, що будь-яка комбінація компонентів, яка пошарово розподіляється протягом 30 хв., але легко змішується за повторного перевертання ємності, може бути використана за умови постійного перемішування її в баку обприскувача. Утворення недиспергованої оливи, звичайного або клаптикового осаду – візуальна ознака того, що суміші не придатні до використання.

 

 

Володимир Драганчук, заступник генерального директора KSG Agro

Руслан Колодич, головний агроном

журнал The Ukrainian Farmer, травень 2013 року

  

Усі авторські права на інформацію розміщену в журналі The Ukrainian Farmer та інтернет сторінці газети за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
При використання інформації з подальшим будь-яким відтворенням, републікацією, поширенням, переробкою, перекладом, включенням її частин до інших творів обов’язкове посилання на журнал The Ukrainian Farmer з гіперлінком https://agrotimes.ua/journals.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».
Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ