Тваринництво

Що передбачає холістичний підхід до визначення здоров’я птиці і тварин

Що передбачає холістичний підхід до визначення здоров’я птиці і тварин

Чинна практика визначення здоров’я птиці і тварин як стану відсутності клінічних чи лабораторних ознак захворювань недосконала і потребує перегляду й оновлення.

На цьому наголосив Олег Віщур, завідувач лабораторії імунології Інституту біології тварин НААНУ, на Міжнародному практичному форумі «Poultry Farming. Бройлер/Несучка».

Нові підходи мають базуватися на точніших уявленнях і показниках здоров’я як біологічного стану організму і сучасній методології його визначення як сумарного вектору благополуччя цілісного організму.

«Раніше вважалося, що відсутність клінічних ознак свідчить про здоров’я. Сучасні тенденції це відкидають. Зараз здоров’я визначається як стан стійкої рівноваги між чинниками внутрішнього і зовнішнього середовищ та адаптаційно-регенаторним потенціалом організму, – пояснив він. – Ми вважаємо, що найбільше відповідає цьому холістичний (інтегративний) підход до окреслення стану здоров’я».

Холістичний підхід до визначення здоров’я птиці і тварин передбачає можливість індикації й видаленні хворих особин, незалежно від етіології захворювань на основі ознак типових патологічних процесів.

«Умові раціонального відбору відповідають лише ті фізіологічні ознаки організму та відповідні методи їх визначення, що тісно не пов’язані з певною етіологією захворювань, життєво важливі та відрізняються високою чутливістю при різних типах патологічних процесів», – підкреслив Олег Віщур.

Лабораторія імунології Інституту біології тварин розробила інтегративний метод для визначення стану здоров’я птиці і тварин із використанням біохімічних, імунологічних і гематологічних показників, зазначив він.

Урахування холістичних критеріїв оцінювання здоров’я важливо для:

– моніторингу стану здоров’я поголів’я;

– вдосконалення селекційно-генетичної роботи;

– отримання порід і породних груп птиці, ВРХ і свиней, які б за своїм потенціалом життєздатності відповідали суворим вимогам сучасного промислового виробництва.

Раніше ми писали, як діагностують грип птиці, спричинений вірусом Н9N2.