Агромаркет

60% агроекспорту експортується «зерновим коридором»

60% агроекспорту експортується «зерновим коридором»

Впродовж вересня-жовтня 2022 року близько 60% агроекспорту було відправлено «зерновим коридором».

Про це під час пресконференції повідомив генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

Він уточнив, що у вересні було експортовано 4 млн тонн агропродукції, також очікується, що і в жовтні відправиться за кордон морським «зерновим коридором» близько 4 млн тонн.

У структурі експорту «зерновим коридором» превалює кукурудза – станом на 20 жовтня її було відправлено на рівні 3411 тис. тонн. Друге місце посідає пшениця – 2354 тис. тонн, на третьому місці ріпак – 603 тис. тонн, на четвертому – соняшникова олія (541 тис. тонн). Соняшникового шроту «зерновим коридором» було відправлено 480 тис. тонн, ячменю – 403 тис. тонн, сої – 137 тис. тонн, соняшника – 87 тис. тонн, гороху – 27 тис. тонн, іншої агропродукції – 45 тис. тонн.

Генеральний директор УКАБ нагадав, що юридичний термін припинення зернової угоди спливає 22 листопада, тому наразі аграрний ринок очікує на подовження «зернової угоди» й навіть її розширення.

Адже оціночний потенціал експорту залишків агропродукції 2022/23 МР станом на початок листопада становить 49 млн тонн. Тобто щомісяця потрібно відправляти близько 6 млн тонн збіжжя. При цьому спроможність альтернативних «зерновому коридору» шляхів (автівками, залізницею та річками) становить усього 3 млн тонн.

«Тобто без морського коридору в рамках зернової ініціативи експорт розтягнеться на 1,5 роки», – констатував Роман Сластьон.

Нагадаємо, досягнуто домовленості про деблокаду портів «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний». Також ми писали, що Україна отримає близько 1 млрд дол. щомісяця від деблокади портів.