Тваринництво

Причина поширення РРСС на свинофермах – непрофесіоналізм

Найбільша загроза для всіх свиноферм – респіраторно-репродуктивний синдром свиней (РРСС).

На цьому в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer наголосив головний лікар ветеринарної медицини ТОВ «Марлен-КД» Микола Корнієвський.

«Хоча багато хто вважає, що з цим захворюванням можна боротися, – додав він. – На друге місце я б поставив хворобу Ауєскі, на третє – епідемічну діарею свиней (ЕДС). Але з 2014 року остання, можна сказати, перейшла в хронічну стадію, з нею більш-менш навчилися боротися, а от РРСС прогресує, уражує все більше ферм».

Підступність хвороби – в негативному впливі на репродуктивну систему свиноматок: збільшується кількість перегулів, прохолостів. А свиноматка ж – дуже значне  капіталовкладення, пів року її утримання обходиться в 650 євро, зауважив Микола Корнієвський. Щоб окупитися, вона повинна в середньому давати хоч 2,4 опоросу на рік, а в ідеалі 2,8, тобто 28 поросят на свиню на рік.

Причина поширення РРСС, як і АЧС, – непрофесійна робота, вважає він.

«Звозять куплених на різних фермах поросят вагою 25 кг на одну ферму, де утримують на солом’яній підстилці без карантину. А вони ж мають різний статус здоров’я, дехто вже інфікований РРСС – от усі й перехворіли. До того ж вірус РРСС до 30 км легко переноситься через повітря.», – пояснив Микола Корнієвський.

Хоча й держава не допомагає свинарям, як, наприклад, у Данії, зауважив він. Загалом ферми там не такі великі, як в Україні, здебільшого неповного циклу, де вирощують молодняк до 25 кг. Кнурів вирощують у рамках державних програм на окремих фермах, які виробляють сперму. Відповідно спермодози для запліднення свиноматок ферми-репродуктори отримують із таких кнуроферм. Отриманий молодняк на відгодівлю експортують.

Є й інші системи. Так, в Америці діє бездотаційний принцип, де кожен фермер працює самотужки. Однак і американська система вирощування свиней відрізняється від європейської.

«Американці отримують 12 свиней на свиноматку, і їх це влаштовує, вони не виходжують слабих поросят. Утім, статус здоров’я їхніх свиней вищий, тож відсоток падежу доволі незначний», – зазначив Микола Корнієвський.