Тваринництво

Оголошено цьогорічний актив промислового свинарства

Оголошено цьогорічний актив промислового свинарства

Асоціація «Свинарі України» (АСУ) підготувала цьогорічний список найактивніших гравців ринку свинини. До нього увійшли 63 підприємства з 18 регіонів, які сукупно утримують понад 2 млн свиней (понад 60% загального промислового поголів’я), майже ¾ основного маточного поголів’я в промисловому секторі та забезпечили понад 2/3 промислової пропозиції свинини.

До цього добровільного «перепису» приєдналися свиногосподарства, які не бояться заявити про себе та свою проактивну позицію, зауважили в АСУ.

За попередніми даними, на початок 2024 року чисельність свинопоголів’я у сільгосппідприємствах була на 7,1% вищою, ніж на старті 2023 року. Цьогорічний актив також відображає позитивну динаміку поголів’я. Так, 25 його учасників збільшили кількість поголів’я, як порівняти з попереднім роком: третина обмежилася зростанням до 5%, майже стільки ж ‒ на 5-12%, решта ‒ від 20% до більше ніжу удвічі.

Сукупне маточне поголів’я збільшилося на 8,5%, що перевищує 5,5%-й середній темп зростання на початок року. Тож хоча приріст загального поголів’я повільніший за загальногалузевий на початку цього року, вже в середині року активніше нарощування кількості свиноматок позначиться і на цьому показникові. Крім того, кожен п’ятий учасник активу продемонстрував позитивну динаміку за всіма аналізованими показниками.

За результатами моніторингу настроїв виробників свинини, здійсненого АСУ серед операторів, що забезпечують 70% пропозиції промислового ринку свинини, більшість утримується від прогнозів на ІІ півріччя 2024 року.

Так, 2/3 опитаних свиногосподарств не мають очікувань щодо зміни ринкових обставин наприкінці року. Тоді як 16% респондентів налаштовані оптимістично, відносної сталості очікують 9% із них, можливість погіршення ситуації ‒ 7,5%.

Попри мінливість і невизначеність, 85% свиногосподарств-респондентів не змінюють планів на поточний рік: близько 60% реалізують проєкти розвитку, а 25% працюватимуть у штатному режимі.

Тільки 1,5% свиногосподарств скорегували попередні плани; ще 12% тимчасово поставили їхнє втілення на паузу через несприятливі ринкові обставини кінця 2023 ‒ початку 2024 років.

Як повідомлялося, в Україні створюють Альянс виробників свинини для виробничої кооперації.