Інтерв'ю

Комбінат "Тепличний" відновив роботу і переходитиме на альтернативне паливо

Відновлення скла

Євгеній Чернишенко
власник «Комбінату «Тепличний», президент асоціації «Теплиці України»

Євгеній Чернишенко – про новий старт комбінату у Калинівці, ціни на томати і відмову від газу

Минув рік, як ПРАТ “Комбінат “Тепличний” (село Калинівка, Броварський район Київської області) відновив свою роботу після тривалого річного простою. Виробництво було призупинене 4 березня 2022 року, коли до нього підійшла лінія оборони проти вторгнення російських військ.

Більшість працівників виїхала з небезпечного району. Через вимушений простій комбінат недоотримав 18 тис. тонн томатів. Роботи відновилися 23 березня 2023 року з першого посіва томатів, які “Тепличний” вирощує на площі 35 га. Через пізніший, ніж зазвичай, захід у сезон, комбінат отримав минулого року лише 11 тис. тонн урожаю. В поточному році підприємство повністю відновило технологічний цикл і планує отримати за рік в районі 16-17 тис. тонн томатів.

В той же час нішові тепличні комбінати Уманський, Житомирський, Кам’янський продовжували працювати всі два роки війни в звичайному режимі.

Що сьогодні відбувається у цьому сегменті виробництва овочів журнал “Садівництво по-українськи” розпитав власника “Комбінату “Тепличний” та президента асоціації “Теплиці України” Євгенія Чернишенка.

Пане Євгеніє, наскільки складно було відновити роботу комбінату “Тепличний” після року простою?

Для цього нам довелося взяти кредит. Зазвичай, якщо підприємство не працює протягом року, банки неохоче з ним співпрацюють. Хоча у нас бездоганна кредитна історія: ми майже завжди працювали без кредитів, а коли брали, завжди вчасно їх повертали. Цього разу нам на зустріч вийшов “Райффайзен банк”, що надав необхідні кошти, і ми знову розпочали виробництво. У 2023 році навіть отримали невеликий прибуток, але знову звернулися до банку за коштами на наступний рік. У цьому році, я впевнений, ми зможемо повернутися до стандартного режиму роботи, а в 2025 році плануємо працювати без кредитів.

Якою була найбільша проблема минулого року під час рестарту?

Проблема полягала у робочій силі. Багато людей виїхало за кордон ще у 2022 році. У 2023 році ми стикалися з нестачею персоналу від 30% до 40%, що негативно вплинуло на виробництво. Робота овочівника не може бути просто взята кимось з вулиці – це потребує тримісячного або навіть чотиримісячного навчання.

Як ви вирішували цю проблему?

Ми проводили набори персоналу, підвищували зарплати, скористалися послугами агентств працевлаштування, але це не завжди було ефективно. Для випадкових працівників виявилося складно доглядати за рослинами. Завдання було велике, норми збільшувалися, адже постійно не вистачало рук. Але до кінця 2023 року та на початку 2024 року дефіцит персоналу в нашому комбінаті склав всього 13 людей. На момент порівняння: у сезоні 2023 року нам бракувало 220 чоловік. Багато колишніх працівників повернулися з-за кордону.

Які зараз процеси відбуваються на тепличному комбінаті?

Здійснюється формування рослин. Розвиток дуже добрий. Хоча у цьому березні було трохи менше сонячного світла: минулого року у цей період було 36 тисяч Дж/кв. см, тоді як в цьому році ми очікуємо лише 26-27 тисяч Дж/кв. см. З іншого боку, висока весняна температура зекономила нам енергію.

Які загальні обсяги врожаю були зібрані минулого року на тепличних комбінатах?

Найбільші тепличні комбінати, які входять до Асоціації «Теплиці України» за 2023 рік виростили:

Назва підприємстваТомати, тис.тоннОгірки, тис.тонн
ПрАТ «Комбінат «Тепличний»11
ПОСП «Уманський тепличний комбінат»98
ТОВ «ТК «Дніпровський»2,30,7
ТОВ «Украфлора-Вінниця»1,11,9
ТОВ «Агроконцерн», Рівне11
Загалом24,411,6

Як ви та інші скляні комбінати спрацювали минулоріч по окремих культурах?

Ми вирощуємо зараз тільки томат, і огірки не вирощуємо з 2021 року – їх виробництво для нас виявилися занадто енергоємним порівняно з томатом – у півтори-два рази більше треба тепла. Середня температура вирощування огірка на 3-5 градусів вища за томат. А це енергоносії: у 2021-2022 роках ціни були на рівні 60-80 тис. грн за тисячу кубометрів газу, тож недоцільно було навіть томати вирощувати.

Втім, Кам’янське, Умань, «Украфлора» та невеликий овочевий комбінат «Станишівка» (Житомирська область), Долинський теплично-овочевий комбінат (Івано-Франківська область) продовжують вирощувати огірки. Минулого року такі підприємства, особливо ті, у яких були альтернативні види палива, спрацювали у плюс.

Як відбивається на економічних показниках та роботі комбінатів залежність від газового опалення?

Деякі комбінати вже перейшли частково на альтернативне опалення: наприклад, «Украфлора» у селі Дорожнє Винницької області – на тріску паралельно з вуглем, Уманський тепличний комбінат працює одночасно на соломі, трісці та газу. При цьому під зиму 2023 року непрогнозовано ціна на газ почала різко падати і спустилася до рівня 13,5 тис грн за 1 тис. куб м, і зараз тримається на цьому рівні. Я вважаю, що це вже ціна, при якій комбінатам вже можна працювати. Це відбулося досить неочікувано, адже ми й у себе зробили запаси газу влітку, очікуючи, що ціна підниметься десь до 20 тис. грн/тис. куб. м., але вже тоді вона почала падати, і можна було купити газ за 14-14,5 тис. грн/тис. куб. м.

Якщо ситуація покращилася, чому ви не повертаєтесь до вирощування огірків?

Так, але ж ви пам’ятаєте, що у нас залежність ціноутворення на газ як економічна, так і політична.

Тобто ваше рішення по огірках – стратегічне?

Так. Ми вивели з обороту 12 га теплиць – до того ж це були доволі старі теплиці, яким вже 42 роки. Нові теплиці останнього разу ми вводили у виробництво 2017 року.

Натомість ваш комбінат все ж готується до переходу на альтернативні джерела опалення?

В планах є. Зараз ми розглядаємо програму повного переходу від газу на альтернативне опалення, і остаточне рішення приймемо десь влітку. Хоча вже почали робити проект, але від нього до введення в експлуатацію знадобиться вкласти десятки мільйонів гривень. Це будуть котли українського виробництва на щепі. За проектом, планується запустити їх у кінці 2025 року, якщо все складеться добре, бо які ризики, ви добре знаєте.

Як минулорічний імпорт овочів вплинув на цінову ситуацію та ваші економічні показники?

У травні-червні ціни різко знизилися, а почали підніматися лише десь у кінці вересня – у жовтні.

Обсяги імпорту були більшими, ніж у довоєнні роки?

Ні, десь на тому ж рівні, адже у Туреччини виникли проблеми з поставками, коли Одеса припинила приймати суда, а транспортування автомобільним транспортом збільшило ціну логістики, різко збільшився час постачання та знизились обсяги. Тобто імпорт точно не зріс, і був трошки менший за попередні роки.

Чи були створені нові площі теплиць за минулий рік?

В господарствах нашої Асоціації точно ні, але піді Львовом компанія «Галіція Грінері» побудувала нову теплицю.

Чи стартували або плануються нові проекти?

Поки що ніхто не озвучував таких планів. Дивіться: сучасній теплиці, аби повернути вкладені в неї кошти, треба мінімум 10 років, максимум – 13-14. До того ж, на сьогоднішньому фоні вони не є дуже прибутковими, а сьогоднішні ризики вкладення коштів всім відомі. 1 га нової сучасної скляної теплиці вартує 2,5-3 млн євро. Плюс теплиця залежна не тільки від газу та води, а й електроенергії, без якої, навіть за наявності перших двох складових, вона працювати не буде. А зараз енергосистеми знаходяться у зоні великого ризику через руйнування, складається дефіцит енергії. Тому нові площі ніхто зараз не планує.

На які культури переважно роблять ставку тепличники?

Великі – на томат, маленькі (які мають в середньому площі по 2 га) – на огірок. Середні комплекси – на огірок і томат.

Які гібриди томату зараз переважають у ваших насадженнях?

В основному походження посадкового матеріалу – європейські країни. 52% площ займають рожеві гібриди: Рожевий Круглий компанії Syngenta, Фуджімаро Мучо компанії De Ruiter Seeds (Нідерланди) та Помаранчевий круглий компанії Rijk Zwaan. 27% – Червоний звичайний круглий, 10% – Червона сливка, 7% – Жовтий, 4% – Коктейльний. Менше відсотка – інші гібриди, наприклад, темно-коричнева Сливка, але це більше на випробування. Ми обирали цей набір гібридів, зробивши висновки з ринкової ситуації минулого року (по ціні реалізації та споживанню населенням). Наступного року ситуація може змінитись – наприклад, через збільшення попиту та цін. Тобто важливо, щоб всі комбінати не насадили однакові гібриди і таким чином не ставили самі собі підножки. Тому ми регулярно збираємось та показуємо, хто що планує. В залежності від цього корегуємо плани.

Чи були якісь цікаві зміни у трендах та споживацьких смаках останні п’ять років?

Так, наприклад, з червоного круглого перейшли переважно на рожевий, У тренд війшла Сливка, тому ми підняли її частку у виробництві до 10%. Те ж саме можна сказати про коктейльні помідори – їхня частка збільшилася приблизно удвічі. Але їхня собівартість вирощування трохи більша, бо вони споживають вдвічі більше мінеральних речовин за звичайні томати.

Які цінові тенденції можна прогнозувати з червня?

У нас була дуже велика перерва у роботі комбінату, тому мені зараз ще важко зорієнтуватись точно з цінами, але, я думаю, влітку, у червні томат буде десь 50-60 грн/кг, а у липні середня ціна може впасти до 37 грн, а то й до 30 грн.

Дмитро Громов