Тваринництво

Прояви синдрому зниження несучості неоднакові в різних пташниках господарства

Синдром зниження несучості (лиття яєць, аденовірусна хвороба птиці) є одним із найпоширеніших вірусних захворювань курей-несучок. У зоні ризику – сучасні високопродуктивні кроси, що несуть яйця з коричневою шкаралупою, як-от Хайсекс браун, Ломан браун та інші, пише журнал «Наше птахівництво».

Через хворобу птахогосподарства недоотримують у середньому 10-30 яєць на несучку, а від племінних курей вибраковують до 50 яєць. Кури несуть яйця без шкаралупи та з кров’яним кільцем. Також знижується виводимість курчат, вони мають низьку життєздатність до двотижневого віку.

Збудником синдрому зниження несучості є ДНК-вірус родини Adenoviridae, що налічує понад 12 серотипів, які мають загальний груповий антиген. Для захворювання характерна широка розбіжність у титрах антитіл навіть у межах одного господарства. Це пов’язано з особливостями епізоотичної ситуації, умовами годівлі й утримання птиці, віковою природною резистентністю.

Вірус поширюється аерогенним і аліментарним шляхами, контактно і трансоваріально. Горизонтальне поширення збудника спостерігається на початковій стадії хвороби і найбільш виражене за підлогового утримання птиці. У цей період вірус інтенсивно виділяється з фекаліями, фарингіальним і трахеальним слизом, забруднює корми – так стадо заражається через інфікований корм.

Епізоотологічною особливістю хвороби деяких кросів курей є неоднаковий ступінь прояву інфекції в різних пташниках одного господарства, неблагополучного щодо синдрому зниження несучості. Трапляється, що в одному пташнику поряд з ураженою птицею залишається чимало курей-несучок, які зберігають нормальну несучість протягом усього продуктивного періоду.