Тваринництво

Реовірус може бути причиною порушення приросту ваги в бройлерів

Реовірусна інфекція в птиці ‒ один із чинників виникнення синдрому маладсорбції. У курей він проявляється з раннього віку; відомі випадки клінічного перебігу з 5-го дня життя, пише журнал «Наше птахівництво».

Реовірус може чинити пряму й опосередкована дію на організм птиці, пов’язану з порушеннями приросту ваги в бройлерів.

Вірус передається горизонтально чи вертикально. Інкубаційний період може тривати 1-14 днів.

Вірулентні штами вірусу розмножуються в епітелії слизової тонкого відділу кишківника та призводять до атрофії ворсинок, деформації крипт і гіперплазії бокалоподібних клітин.

На макроскопічному рівні виявляють потоншення стінки слизової, неперетравлені рештки корму в просвіті кишківника й ознаки катарального ентериту, внаслідок чого порушується всмоктування поживних речовин.

Зазвичай під час захворювання птиця не зменшує споживання корму. Після проникнення в епітелій слизової оболонки кишківника патоген розноситься кровотоком, що спричинює віремію й інфікування імунних органів і, як наслідок, зменшення кількості В-лімфоцитів.

Крім того, вірус характеризується тропізмом до сухожилля: значно уражуються саме сухожилля скакального суглоба через механічне навантаження й надмірну вагу птиці. Спершу розвивається запалення й набряк сухожилля, потім відбувається розрив і формується гематома, що спричиняє кульгавість і ускладнює доступ птиці до корму. В результаті підвищується неоднорідність і кількість вибракуваних курчат.

При цьому реовірус може персистувати в тонкому кишківнику птиці в нормі. І це потрібно враховувати під час діагностики захворювання методом ПЛР.