Тваринництво

Чим більший розмір гнізда свиноматки, тим менше шансів отримати молозиво

Чим більший розмір гнізда свиноматки, тим менше шансів отримати молозиво

Сучасні породи високопродуктивних свиноматок мають великий розмір гнізда. Це спричиняє зниження середньої маси новонароджених поросят, а також велику різницю у вазі між найменшими та найбільшими поросятами у посліді.

Зі збільшенням посліду кількість молозива, що споживає одне порося, знижується, бо свиноматка не в змозі виробити достатню його кількість для всіх новонароджених. Поросята з малою вагою та слабкі тварини не мають можливості швидко відновитися та дістатися до вимені. Тому необхідна кількість молозива – щонайменше 250 г – для підсисних поросят у великих послідах швидко стає недостатньою (див. таблицю).

Taблиця. Взаємозв’язок між кількістю молозива, виробленого свиноматкою, кількістю поросят у гнізді и кількістю молозива, доступного одному поросяті

Новонароджені поросята дуже сприйнятливі до захворювань, оскільки у перші дні життя у них ще не сформований активний імунітет. Це забезпечує патогенам безпечне середовище для життєдіяльності. Рання діарея поросят протягом лактації, а також після відлучення, вважається найчастішою причиною їхнього падежу.

Використання продуктів компанії Biochem Piglet Protector®, Bimulac® Pre та інших зі вмістом високоякісного коров’ячого молозива, підтримує імунітет і здоровий розвиток поросят.

Вирішальне значення у виробничому процесі має період після відлучення. Він залежить від заходів, вжитих протягом поросності та лактації. Найчастіше діарея може бути спричинена занадто раннім переходом від молока свиноматки, багатого лактозою, на крохмальний комбікорм.

Якщо поросята отримали достатню кількість легкозасвоюваного молозива та молока від свиноматки, то після відлучення вони повністю готові до переходу на комбікорм.

Багато чинників можуть спровокувати діарею вже після відлучення, у тому числі нездатність розвинути адаптивну імунну відповідь та відсутність материнських антитіл. Крім того, у поросят віком 3-5 тижнів розвивається дефіцит імунітету, коли колостральні антитіла деградують, а утворення власних антитіл поросяти тільки починається. Активність поділу клітин лімфоцитів пригнічується гормонами стресу, що призводить до підвищеної сприйнятливості до захворювань.