Овочі-Ягоди-Сад

Вчений пояснив принципи обрізування яблунь

Вчений пояснив принципи обрізування яблунь

Сучасні системи обрізування яблуні викристалізовувалися з дискусій навколо того, яке має бути співвідношення ростових і плодоносних пагонів у кроні, щоб дерево регулярно давало врожай якісного яблука. Досягти певного співвідношення між молодими плодовими пагонами можна обрізуванням на заміщення або циклічним.

Про це професор Уманського національного університету садівництва Володимир Заморський зазначив у статті в журналі «Садівництво по-українськи»

«За формування крони й подальшого підтримання заданих габаритів яблуневого дерева найважливішим є утримати в кроні певне співвідношення між молодими плодовими пагонами різного типу», — каже науковець. 

За його словами, це можливо за певних видів обрізування, наприклад, обрізуванням на заміщення або циклічним. Щорічно треба видаляти три- й чотирирічну деревину, яка відплодоносила, та заміщувати її новими приростами. 

Таким чином у кроні не лишається гілок віком 5−6 років. На гілках першого та другого рядів лишають тільки ті, що ростуть вже 3–4 роки, і є так звані плодові гілки. Ці гілки дають урожай протягом поточного сезону. 

Також лишають дворічні гілки з новими пагонами, які будуть плодоносити наступного сезону, і однорічні гілки, на яких уже виникають пагони, що формуватимуть плоди через один сезон. Після досягнення плодовою гілкою віку 3–4 роки й після врожаю її коротко обрізують, лишаючи стовбур завдовжки 5–8 см. 

Циклічний метод допомагає зберегти мінімальну кількість неплодючої багаторічної деревини, такої як стовбур й основні гілки першого ряду на одному рівні, і максимізувати кількість молодої, плодоносної деревини, що розвивається за оптимальних світлових умов. 

«Застосовуючи цю систему дерева, можна вирощувати з оптимально високою щільністю навіть на сильнорослих підщепах, — резюмує Заморський. — Їх крону буде досить легко утримати в потрібних габаритах».

Читайте також: Спіральне обрізування дає краще освітлення яблуні