Овочі-Ягоди-Сад

Консультант дав інструкції з обрізування яблунь

Консультант дав інструкції з обрізування яблунь

Роберт Сас, засновник консультаційної компанії IPSad (Польща) дав поради з обрізування яблунь: усувати усі сильнорослі, грубі й найстарші гілки в середньому та верхньому ярусах дерева. 

Про це він написав у статті в журналі «Садівництво по-українськи».  

«На фото 1 – 12-річне дерево яблуні сорту Гала, на якому добре видно, як мають бути сформовані всі яруси крони. Зверніть увагу на те, що у цього дерева відсутні старі, грубі або сильнорослі гілки. Це чітко видно у верхньому, а особливо – у середньому ярусі крони. Найгрубіші гілки, які можемо тут зауважити, лише ті, що утворюють перший ярус. Це єдине місце на дереві, де такі гілки можуть рости. Тому, вирішуючи, як саме обрізувати, насамперед слід ухвалити одне з найважливіших правил, а саме: усувати усі сильнорослі, грубі й найстарші гілки в середньому та верхньому ярусах дерева», – зазначив консультант.

Він додав, що при систематичному користуванні правилом обрізування легко досягається стабільна й оптимальна структура дерева. Найбільші проблеми з’являються тоді, коли цю систему запроваджують із запізненням або половинчасто. 

Ротберт Сас також навів фото 2, на якому старші за 20 років дерева сорту Ліголд. 

«З моменту садіння склалася ситуація, коли на деревах домінували старі й грубі гілки. Набуття деревами нинішньої форми тривало 4 роки — за цей період найстаріші гілки поступово замінили молодими. Після відновлення врожайність не змінилася, але радикально поліпшилося забарвлення плодів, зменшилася кількість яблук із проявами гіркої підшкірної плямистості», – зауважив консультант.

Він констатував, що, на жаль, садівники дуже часто відмовляються від заміни найстарших гілок у старих садах через надто велику відстань між деревами в ряду. Усування найстарших, найгрубіших і найбільш сильнорослих гілок, з огляду на їх легку ідентифікацію, зазвичай не створює проблем. 

«Проблеми починаються тоді, коли треба вирішити, що робити з гілками, у яких сила росту чи форма — на межі потрібних нам параметрів. Ситуація ще більше ускладнюється, коли на дереві домінують так звані «трудні» гілки, а група гілок, які нас задовольняють, навпаки, невелика», – наголосив Роберт Сас.

Читайте також: У щільних яблуневих садах збільшуєть значення обрізування