Тваринництво

Які патолого-анатомічні зміни у хворої на колібактеріоз птиці

У молодняку птиці, який загинув від колібактеріозу у віці від декількох годин життя до 7-10 днів, за розтину трупів виявляють зміни, притаманні септичним захворюванням.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

У молодняку 11-120-денного віку наявне відкладання прошарків фібрину на перикарді, епікарді, капсулі печінки, кишківнику, повітроносних мішках (рідше на інших внутрішніх органах), катаральне запалення слизової оболонки дванадцятипалої кишки, застійні явища у внутрішніх органах. Здебільшого спостерігають атрофію фабрицієвої бурси, геморагічне запалення сліпих кишок.

У дорослої птиці може бути посиніння гребінця, сережок, застійні явища шкіри та внутрішніх органів, запалення суглобів, перитоніт, фібринозний сальпінгіт, оваріїт, атрофія яєчників та яйцеводу, пневмонія, аеросакуліт.

За гострого перебігу колібактеріозу визначають катаральні та геморагічні ентерити, крововиливи на серозних та слизових оболонках кишківника, епікарді, ендокарді, перикарді; кровонаповнення печінки та селезінки, переповнення жовчного міхура.

Більшість тушок птиці – нормальної вгодованості, проте в них змінюється забарвлення м’язів, особливо грудних: синюшні чергуються з блідими, майже некротичними ділянками.

Крім того, за респіраторної форми колібактеріозу наявний геморагічний трахеїт, аеросакуліт та перикардит (від серозних до серозно-фібринозних), гіперемія та набряк легень, перигепатит. За кишкової форми – ентерит, гепатит, інколи з фібринозними гранулами. При цьому вміст кишківника рідкий, з додаванням сірувато-білого слизу, інколи – з кров’ю. За хронічної форми – гепатит, просякнення жовчю тканин, що знаходяться поряд, перикардити та аеросакуліти від серозного до фібринозного, синовіти, остеомієліти.

У дорослої птиці виявляють перикардит, оваріїт, сальпінгіт, жовтковий перитоніт. Часто це відбувається тоді, коли кишковою паличкою інфікований лівий черевний повітроносний мішок.