Тваринництво

Як не промахнутися з нормою селену для кнура

Маючи кнура-плідника, який є джерелом високоякісної сперми, господарство може не лише використовувати її у власних цілях, а й успішно продавати. Торгівля спермою ‒  справа прибуткова, пише журнал The Ukrainian Farmer.

На якість сперми кнура впливає годівля. Зокрема, надважливим компонентом нормального функціонування репродуктивної системи є селен: він повинен постійно надходити в організм тварини.

Селен входить до складу молекули глутатіонпероксидази ‒ фермента, що бере активну участь у знешкодженні перекисів, сприяє відновленню ліпідів, і тому є невіддільним компонентом антиоксидантної системи організму. Остання забезпечує неушкодженість  сперматозоїди кнура.

Також селен є однією зі складових частин специфічного білка (PH-OSH-Px), який міститься в сперматозоїді й впливає на рухову активність хвоста спермія. За браку селену сперматозоїди погано рухаються, а подекуди навіть втрачають хвоста, перетворюючись на  нерухомих.

Більшість преміксів містять селен. Але важливо, яка речовина виступає джерелом цього мікроелемента. Так, засвоєння селену з неорганічних сполук ледь сягає 40%, а з органічних джерел ‒ понад 60%. Тобто кількість не завжди означає якість. Проте норми селену розроблені з використанням неорганічних солей.

Отже, якщо кнуру потрібно засвоїти 0,3 мг селену, треба згодувати 1 мг мікроелемента у формі неорганічної сполуки чи 0,5 мг у вигляді органічного джерела (розрахунки проведено за чистим селеном). У селеніті натрію ‒ поширеному неорганічному джерелі ‒ 46% чистого селену, у B-Traxim Se ‒ 1,1%, у Сел-Плексі ‒ 0,1% (органічні джерела).

Важливий нюанс ‒ накопичення селену в організмі можливе тільки за селеновмісних сполук органічного походження. Скільки ж селену потрібно поросяті? Існує дуже багато різноманітних даних. Загальновідома цифра ‒ 0,2-0,4 мг/кг сухої речовини корму. Крім того, не треба забувати про природний уміст селену в кормах ‒ він дуже варіюється.

Однак землі України, а, відповідно, й корми, бідні на цей мікроелемент. Тому можна припустити, що в зернових компонентах комбікормів уміст селену не перевищує 0,1 мг/кг сухої речовини. Проте варто все ж зробити аналіз і точно встановити концентрацію селену в кормах.

Як повідомлялося, кнурам-плідникам краще не давати соняшникову макуху.