Тваринництво
Головне:
Тваринництво

Три температурні стадії компостування підстилкового посліду

Три температурні стадії компостування підстилкового посліду

Збалансований склад компостної суміші з посліду птиці забезпечує добрі умови для розвитку та росту чисельності мікроорганізмів у матеріалі, метаболізм яких призводить до швидкого підвищення його температури.

Температура компостної стопки є простим і надійним показником того, як правильно здійснюється процес компостування та скільки кисню використовується. Кожна стадія компостування характеризується різними консорціумами організмів і температурами.

На першій – «мезофільній» – стадії, починається процес розмноження мікроорганізмів, які адаптуються до типу відходів й умов життєдіяльності в компостній суміші. Впродовж цієї стадії процес розкладу субстрату посилюється, чисельність мікробної популяції зростає.

Спочатку ці організми швидко розкладають розчинні, найбільш легкозасвоювані компоненти – такі, як прості цукри й вуглеводи. Оскільки запаси цих речовин швидко виснажуються, мікроби починають розкладати складніші молекули: целюлозу, геміцелюлози й білки, виділяючи комплекс органічних кислот, які служать джерелом їжі для інших мікроорганізмів.

У результаті росту мікробів і метаболізму підвищується температура компостної маси. Коли вона сягає +40 °С і вище, мезофільні мікроорганізми заміщуються стійкішими до високих температур бактеріями термофілами – настає «термофільна» стадія.

За досягнення температури +55 °С більшість патогенної мікрофлори гине. Завдяки високій температурі білки, жири і складні вуглеводи розпадаються пришвидшено.

Далі через вичерпання харчових ресурсів обмінні процеси спадають, і температура поступово знижується. Це – остання стадія компостування – «дозрівання». Вона триває від двох тижнів до двох-трьох місяців.

Нагадаємо, хімічний склад підстилкового посліду може значно різнитися, виходячи з виду птиці, раціону її годівлі, типу підстилкового матеріалу та інших чинників.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!

Журнали