Тваринництво

Відходи тваринництва найкраще компостувати аеробним способом

Для компостування на птахівничих і тваринницьких фермах підхожі різні органічні матеріали, як-от пташиний послід із підстилкою, підстилковий і безпідстилковий гній великої рогатої худоби, відсепарована тверда фракція свинячого або коров’ячого гною, солома, зіпсоване сіно, залишки силосу, старі перегнилі корми, жом, макуха, тирса тощо.

Про це розповів Ян Бондаренко, керівник відділу продажу техніки для переробки сільськогосподарських відходів компанії «А.ТОМ», пише журнал «Наше птахівництво».

«Найкращим є аеробний спосіб компостування, коли в процесі переробляння за допомогою аератора в бурти додають кисень», – наголосив він.

Відбувається це так: органічні матеріали закладають у бурти, після чого внаслідок ворушіння, подрібнення, змочування та перемішування утворюється оптимальне середовище для життєдіяльності мікроорганізмів, які, своєю чергою, власне і здійснюють компостування. До отриманої маси додають воду й бактерії для пришвидшення розкладання органічних матеріалів.

Після ворушінь неприємний запах повністю зникає, натомість суттєво підвищується температура в насипах, у результаті чого гинуть різні патогени.

Для компостування потрібен спеціально обладнаний майданчик, де також треба передбачити зону зберігання готового продукту, зауважив Ян Бондаренко.

Компостування аеробним способом здійснюється за допомогою спеціальної техніки – причіпних або самохідних перетрушувачів компосту.

«Отже, в теплий період року трохи більше як за місяць господарство отримає якісне органічне добриво з високим умістом поживних речовин у найприйнятнішій і легкодоступній для рослин формі», – резюмував він.

Як повідомлялося, компостування гною ВРХ принесло «Аграрній компанії 2004» 14 млн грн.