Тваринництво

Спрей-вакцинація проти випоювання за респіраторних хвороб птиці

Спрей-вакцинація проти випоювання за респіраторних хвороб птиці

Часто для захисту птиці від респіраторних захворювань віддають перевагу методу випоювання, а не спрей-вакцинації, оскільки він вважається простішим і має меншу ймовірність розвитку небажаних поствакцинальних проявів. Однак це не так, пише журнал «Наше птахівництво».

Доцільно враховувати високу вірогідність ролінгу (через недозоване потрапляння вірусу до птиці та неоднорідність імунізації); нижчий рівень гуморального захисту, ніж після попадання вакцини на цільові респіраторні органи; місцевий клітинний захист більшою мірою утворюється у кишківнику, а не у вхідних воротах інфекції.

Крім того, для проведення якісної імунізації не слід забувати про чистоту системи для пиття, особливості будови лінії (низький тиск у кінці пташнику), швидкість закачування вакцинного розчину у систему випоювання (до 20 хвилин), поведінкові особливості птиці, висоту підняття поїлок, якість освітлення, тривалість періоду спраги, температуру води для розчинення вакцини (до 18-20 °С) та контроль якості вакцинації (наявність фарбування язиків у понад 95% вибірки).

Імунізація методом випоювання сприяє формуванню місцевого клітинного захисту і секреторних імуноглобулінів IgA переважно у кишківнику, менш вираженого гуморального імунітету, як порівняти зі спрей-вакцинацією чи закапуванням в око.

Нагадаємо, якість спрей-вакцинації птиці залежить від розміру краплі.