Тваринництво

Якість спрей-вакцинації птиці залежить від розміру краплі

На якість спрей-вакцинації птиці від респіраторних захворювань впливає значна кількість чинників, які обов’язково потрібно контролювати, пише журнал «Наше птахівництво».

Зокрема, йдеться про світло, групування птиці, час експозиції після вакцинації, вентиляцію, наявність вторинної бактеріальної інфекції респіраторного тракту, розмір краплі та тиск (для першої вакцинації > 150 мкм).

Дрібною краплею легше провести однорідну імунізацію й забезпечити ефективне покриття, особливо за умов утримання птиці у клітці, але така крапля потрапляє у нижні відділи респіраторного тракту й повітроносні мішки, що підвищує ймовірність виникнення поствакцинальних реакцій.

Проникаючи в легені, вакцинний вірус реплікується в альвеолярних макрофагах, знижуючи їхню активність та пригнічуючи клітинну ланку первинного захисту. Це підвищує сприйнятливість птиці до вторинних бактеріальних інфекцій.

Розмір краплі залежить не лише від форсунки, а й від температури, вологості, вентиляції у пташнику, тиску у спрей-апараті, відстані від форсунки до голови птиці. Для бурстування імунної відповіді щодо вірусу інфекційного бронхіту, на відміну від профілактики вірусу хвороби Ньюкасла, доцільно застосовувати краплю розміром 120-150 мкм.

Нагадаємо, метод вакцинації птиці важливий для запобігання респіраторним захворюванням.