Тваринництво

Смертність птиці від синдрому зниження несучості невисока

Синдром зниження несучості (СЗН) часто перебігає в асоціації з інфекційним бронхітом курей, пише журнал «Наше птахівництво».

Клінічно спостерігається різке падіння несучості на 20-30%, знесення яєць із шорсткою або розм’якшеною шкаралупою, білими плямами. Після прояву СЗН у стаді 3-5 тижнів знижується яйцекладка; відновлюється вона повільно й ніколи не досягає запланованого рівня стандарту для кросу. У м’ясних порід курей спостерігається тільки депігментація шкаралупи та незначне зниження несучості.

Проте в основному, на думку птахівників-практиків, характерних симптомів цього захворювання немає. Можлива діарея, деяке пригнічення, зниження поїдання корму. У пік захворювання спостерігається ослаблене дихання, рідкий, зеленуватого відтінку послід протягом 1-2 тижнів. На пізніх стадіях хвороби зявляється синюшність сережок і гребеня.

Смертність птиці від СЗН навіть у пік гострої форми хвороби є незначною. У поодиноких випадках серед дорослих несучок вона може сягати 3-5%, переважно внаслідок жовткового перитоніту та клоациту.

За кліткового утримання продуктивність курей відновлюється майже повністю або залишається на 1-3% нижчою за нормативну, а за підлогового утримання, як правило, продуктивність зменшується на 7-10%.

Хвора на СЗН птиця 6-8 тижнів несе безшкаралупні (так зване лиття яєць) або депігментовані яйця з тонкою шкаралупою, кільцевими чи залізистими, шорсткими утвореннями на поверхні. Значно збільшується кількість «мармурових» яєць, зростає відсоток бою та яєць із насічкою. Погіршуються інкубаційні якості яєць, знижуються їхні заплідненість, виводимість і життєздатність курчат протягом перших двох тижнів життя.

Зміна якості шкаралупи і так зване жирове яйце найчастіше трапляється в несучок кольорових кросів і в бройлерів. У курей білих кросів змінюється в основному білкова частина яйця внаслідок локального розрідження.

Нагадаємо, прояви СЗН неоднакові в різних пташниках господарства.