Тваринництво

Подорожчання енергоносіїв може повернути птахівничу галузь до стагнації

Подорожчання енергоносіїв може повернути птахівничу галузь до стагнації

Асоціація «Союз птахівників України» виступає за впровадження мораторію на підвищення цін (тарифів) на ринку енергоносіїв на час дії воєнного стану.

«Це дасть змогу виробникам продукції птахівництва зберегти чинні та навіть дещо наростити обсяги виробництва, забезпечити продовольчу безпеку країни, продовжити експортувати продукцію, забезпечуючи надходження валютної виручки в країну, утримувати стабільні ціни на соціально значущі продукти харчування», – йдеться у заяві асоціації.

У структурі собівартості продукції птахівництва електроенергія займає 7-12%, а деяких видів продукції – до 30%. Виробництво продукції птахівництва складається з різних етапів, а тому на кожному з них ми матимемо збільшення вартості складових і, відповідно, собівартість кінцевої продукції зростатиме в геометричній прогресії. Підвищення вартості електричної енергії виробники перекладатимуть на кінцевих споживачів, оскільки власні резерви стримування росту відпускних цін уже вичерпані, наголосили в Союзі птахівників України.

До того ж із 1 липня планується повернення податків на пальне до довоєнного рівня. Ставка ПДВ на нафтопродукти зросте із 7% до 20%, акциз на бензин – до 213 євро за 1 тис. л, на дизпальне – до 139,5 євро. За прогнозами експертів, у такому випадку бензин А-95 подорожчає на 9-11 грн – до 54,5-56,5 грн, а дизпаливо – на 6-8 грн – до 51,9-53,9 грн.

Для птахівничої галузі основним негативним наслідком стане подорожчання зернових, олійних культур і продуктів їхньої переробки. Матимемо таку ж ланцюгову реакцію зі збільшення вартості інших складових собівартості виробництва м’яса птиці та яєць, підкреслили в профільній асоціації.    

Уже в липні галузь відчує наслідки підвищення вартості енергоресурсів, а з серпня виробники вимушені будуть підвищувати оптово-відпускні ціни на продукцію птахівництва для кінцевих споживачів. Це при тому, що почалося поступове відновлення обсягів виробництва м’яса птиці та яєць після суттєво скорочення торік.

Попри невизначеність із майбутніми викликами та всупереч несприятливим обставинам в економіці, промисловий сектор птахівництва продовжує інвестувати у виробництво.

«Проте ситуація з очікуваним підвищенням вартості енергоносіїв може не лише нівелювати довгоочікувані здобутки, а й повернути птахівничу галузь до стагнації та скорочення поголів’я птиці в сільгосппідприємствах», – застерігають у Союзі птахівників України.

Як повідомлялося, цього року виробництво м’яса птиці скоротиться на 6-7%, а виробництво яєць поступово відновлюватиметься.