Тваринництво

Плюси й мінуси озонування пташника

Плюси й мінуси озонування пташника

Невеликі обсяги озону, що надходять в організм птиці ззовні з їжею, водою, повітрям, здатні посилювати міжклітинну взаємодію й нормалізувати їхнє функціонування. Зрештою це позитивно впливає на фізичний стан і резистентність організму, продуктивні показники птиці, пише журнал «Наше птахівництво».

Штучне озонування повітря в пташнику зменшує мікробне обсіменіння та вміст шкідливих газів. Унаслідок озонування птиця менше хворіє, отже, потрібно менше ліків.

Застосування озону, на відміну від хімічних препаратів для дезінфекції та дезодорації повітря, не призводить до накопичення шкідливих речовин у продукції та забруднення довкілля.

Проте є й негативні наслідки. Озон – дуже токсичний газ. Його гранично допустима концентрація (ГДК) у повітрі приміщень за присутності людей і птиці становить 0,1 мг/м³, тоді як летальна для мікроорганізмів концентрація навіть за тривалої експозиції щонайменше вдесятеро більше. Тому про ефективну дезінфекцію говорити не доводиться.

За даними Агентства з охорони довкілля США, високі рівні озону можуть знижувати функції легень, спричиняти подразнення горла, важкі симптоми астми, кашель, біль у грудях, задишку, подразнення легеневої тканини й підвищену чутливість до інфекцій органів дихання.

Озону складно рівномірно розподілитися по пташнику, через що в одних місцях його концентрація може перевищувати ГДК, а в інших бути недостатньою для отримання належного ефекту. Також є труднощі з контролем цих концентрацій. Багато виробників озонаторів й іонізаторів достеменно не знають, що вони виготовили, які характеристики їхнього обладнання, а їхня реклама базується на неправдивих, тенденційно підібраних даних.

Як повідомлялося, озон знищує всі мікроорганізми в кормах для птиці в сотні разів швидше, ніж інші дезінфектанти.