Тваринництво

Колібактеріз у телят часто закінчується загибеллю

Колібактеріз у телят часто закінчується загибеллю

Серед найпоширеніших бактерій, які спричиняють діарею в телят, – кишкова паличка (E. Coli) та Salmonella spp.

До E. Coli найуразливіші телята 1-7-добового віку, до Salmonella spp. – старші за 7 діб.

При цьому E. coli спричиняє не лише колібактеріоз у телят, а є збудником маститів та ендометритів у корів. Тому часто хворі корови стають джерелом інфекції для телят.

До того ж у телят захворювання супроводжується профузним проносом, інтоксикацією, зневодненням і виснаженням організму. Часто захворювання закінчується сепсисом і загибеллю тварин.

Вирішальне значення в поширенні патогенних форм кишкової палички мають неповноцінна годівля та неправильне утримання корів під час тільності; порушення санітарних вимог під час отелення; затримка у випоюванні молозива телятам і його низька якість.

Непатогенні типи E. coli входять до складу корисної мікрофлори шлунково-кишкового тракту, тому під час лабораторної діагностики треба обов’язково враховувати чинники патогенності кишкової палички.

Застосовуючи специфічну профілактику, потрібно враховувати серотип та  адгезивний профіль збудників, що спричиняють захворювання, адже відомо понад 250 серотипів і понад 700 антигенних підтипів ешерихій, з яких понад 30 – патогенні для телят.

Часто неефективність вакцинації пов’язана саме з невідповідністю сероваріантного складу вакцинних штамів з епізоотичними, які циркулюють у тваринницьких господарствах.

У лікуванні треба враховувати чутливість збудника захворювання до антибактеріальних препаратів. Безконтрольне та безсистемне застосування антибіотиків призводить до антибіотикорезистентності у збудників.

За результатами досліджень ННЦ «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини» у 2018 році у виділених від хворих на діарею телят епізоотичних культур E. coli спостерігали високу резистентність до тетрацикліну (73,7%), стрептоміцину (73,7%), амоксициліну (68,4%), окситетрацикліну (63,2%), доксицикліну (52,6%), цефалексину (42,1%).

Найвищу антимікробну активність до E. сoli мав офлоксацин (р<0,05). Чутливими до нього були 42,1% культур, помірно чутливими – 57,9% культур E. coli.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!