Тваринництво

Кнур-плідник потребує окремого раціону

Часто у господарствах годують кнурів комбікормом для поросних або підсисних свиноматок, щоб не готувати окремий раціон. Та потреба кнура-плідника – десь між раціонами поросної та підсисної маток. У першому ж випадку буде дефіцит протеїну, а в другому можливий надлишок енергії та протеїну.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Чи не основним критерієм правильності годівлі кнура є його належна статева активність, середній об’єм еякуляту 200-250 мл із достатньо концентрованими, активними, життєздатними сперміями.

Актуальною є дворазова годівля з максимально однаковим інтервалом між першою та другою даванками: наприклад, о 7:00, 19:00 або о 7:00, 17:00. Також допустимо о 8:00, 16:00. Відбирати спермопродукцію у кнура можна тільки через 1,5-2 години після ранішньої годівлі.

Потреба в сухій речовині корму для молодих кнурів – 1,7 кг, для повновікових – 1,3 кг на кожні 100 кг живої маси тіла за концентрації енергії 14,1-14,3 МДж/кг сухої речовини раціону. Нормативний добовий показник – 3,5-3,7 кг повноцінного комбікорму на голову; в окремих випадках – 4,5 кг, що залежить від віку, вгодованості, режиму експлуатації та стану здоров’я кнура.

Зазначену кількість корму можна зменшити на 10-20% за ретельного балансу раціону за амінокислотами, вітамінами та мінералами, використання спеціальних ферментних, пребіотичних комплексів.

Важливо розуміти, що вплив годівлі на процес сперматогенезу проявляється не відразу, а через 14-21 день, тому очікувати на позитивний результат потрібно 20-30 днів, а ще краще забезпечити кнуру не менше як 45-60 днів повноцінної годівлі.

Нагадаємо, порушення в годівлі кнура-плідника можуть призвести до його раннього вибраковування. Особливо згубне білкове голодування.