Тваринництво

Кліткове утримання погіршує забезпеченість птиці вітаміном К

Кліткове утримання погіршує забезпеченість птиці вітаміном К

Дефіцит вітаміну К у птиці може виникнути через застосування антибіотиків, кокцидіостатиків і сульфаніламідних препаратів (заборонені до використання), які пригнічують бактеріальний синтез цього вітаміну мікрофлорою кишківника.

Погіршує забезпеченість вітаміном К і кліткове утримання, за якого птиця не має можливості скльовувати послід (копрофагія), який містить цей біологічно активний елемент. А оскільки ендогенний синтез цього вітаміну є обмеженим, основним джерелом надходження вітаміну К до організму є корм.

Крім того, якщо в кормі співвідношення Са:Р більше за 2:1, то це також негативно впливає на синтез вітаміну К і його засвоєння, що призводить до внутрішніх крововиливів.

У молодняку хвороба зазвичай виникає за браку вітаміну К в інкубаційному яйці, за пригнічення синтезу ендогенного вітаміну кишковою мікрофлорою через відсутність у раціоні зеленої підкормки, а також за надлишкового застосування антибактеріальних препаратів, які порушують синтез вітаміну К кишковою мікрофлорою.

Причиною захворювання може бути й зменшення всмоктування вітаміну К у кишківнику за ентеритів або за функціональних порушень печінки, які супроводжуються дефіцитом утворення жовчі.

Розвитку гіповітамінозу сприяє й брак у раціоні вітамінів групи В та мікроелементів або наявність у ньому антиметаболітів вітаміну К (варфіну, кумарину).

Мікотоксини подібно до антикоагулянтів інгібують К-залежну реакцію карбоксилювання кальцій-зв’язувального білка (КЗБ), у результаті чого порушуються функції згортання крові, з’являються геморагії у стравоході, серці, легенях, нирках, м’язах. Також можуть бути крововиливи під шкірою, в ділянці грудини, абдомінальні кровотечі, геморагії крил і ніг.

Довідка

Вітаміни групи К широко розповсюджені в природі й представлені трьома рядами/формами хінонів: філохінони (вітаміни К1 ряду), менахінони (вітаміни К2 ряду) та менадіони (вітаміни К3 ряду).

Вітамін К1 синтезують рослини; К2 – бактерії, зокрема й у кишківнику тварин-копрофагів; К3 (метадіон) – синтетичний препарат.

AgroTimes

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Sorry that something went wrong, repeat again!