Тваринництво

Для яких груп ВРХ доцільно використання зернової патоки

Спеціалісти з годівлі не вбачають у додаванні в раціон корів зернової патоки великої користі, мотивуючи великою кількістю легкозасвоюваних вуглеводів у цій кормовій добавці.

Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.

Зернову патоку допустимо використовувати для відгодівлі бичків, у раціонах низькопродуктивних корів, а також як смакову добавку.

Надмірне вживання зернових кормів провокує в корів ацидоз рубця. Щоб використання зерна в раціоні було безпечним, потрібно знизити ступінь доступності вуглеводів для рубцевих бактерій, а також регулювати швидкість травлення та ферментації. Найлегше засвоюються вуглеводи тонкого помелу зерна (борошна), наступна стадія – грубий помел, потім – давлене зерно.

А за виробництва зернової патоки зерно перетворюється на рідку фракцію, яку бактерії з’їдають моментально, внаслідок чого виділяється велика кількість продуктів розпаду. Таким чином у раціон вводиться небезпечний продукт.

Приклади успішного застосування зернової патоки без наслідків ацидозу можна пояснити тільки тим, що введенням патоки зменшують загальну кількість зернових, тим самим збалансовуючи раціон тварин.

Спеціалісти старої школи годівлі корів упевнені: патоку не можна використовувати у великих кількостях – не більше ніж 0,5 кг на голову на добу. До того ж треба зменшувати кількість зернових у раціоні. До складу комбікормів, окрім зерна, обов’язково потрібно додавати шроти, макуху тощо.

Є думка, що раціон молочних корів не варто балансувати по цукру. На сучасних молочних фермах баланс раціонів підраховують за сумою вуглеводів (цукор + крохмаль), зокрема по крохмалю та його ферментованих фракціях. Тому потрібно звертати увагу на склад концентрованих кормів. Наприклад, крохмаль ячменю та пшениці на 2/3 розщеплюється в рубці, а кукурудзи – лише на 1/3. Рекомендовано використовувати сухий буряковий жом – джерело пектинових речовин, які не закислюють рубець.

До всього, зернову патоку можна вважати нетехнологічним продуктом, бо вона містить 67% води. А зайва рідина в кормах, особливо в теплий період року, сприяє закисанню кормів. Якщо ж зернову патоку змішувати з кормами, суміш буде занадто вологою, що негативно вплине на поїдання кормів, передусім високопродуктивними коровами.