Тваринництво

Частка кормів у собівартості молока в агрофірмі ім. Шевченка – 62-65%

Частка кормів у собівартості молока в агрофірмі ім. Шевченка – 62-65%

У період війни склалася парадоксальна цінова ситуація у тваринництві: економічні розрахунки, що працювали раніше, не діють.

Про це в інтерв’ю журналу The Ukrainian Farmer розповіла Алла Кравченко, директорка агрофірми ім. Шевченка (Чернігівська область).

«До 2020 року ми мали максимум 10-13% рентабельності, нарощуючи поголів’я ВРХ. Нині, враховуючи низьку ціну зерна, його краще згодовувати тваринам і реалізувати у вигляді молока чи м’яса, – зазначила вона. – Особливо це стосується свинарства: ми також вирощуємо свиней і можемо порівнювати рентабельність цього виробництва з молочним. У 2021 році рентабельність свинарського напряму була 5-7% завдяки власній кормовій базі. Натомість чимало підприємств у нашому районі, які працювали на покупних кормах, збанкрутували. Так ми купили СТОВ «Україна» із загальним поголів’ям 8 тис. голів, яке тоді працювало в мінус. Завдяки власній кормовій базі ми за рік вивели свинокомплекс   у плюс».

Це – приклад того, як можна зменшити собівартість продукції, зауважила Алла Кравченко.

Господарство має власну кормову базу: з 3,5 тис. га земель на 1 тис. га виробляє зерно для потреб тваринництва. Нині ціна на зерно низька, і для виробника молока це добре, бо вона впливає й на інші складові собівартості молока, наприклад пальне.

За словами Алли Кравченко, частка кормів у собівартості молока по агрофірмі становить 62-65%, завдяки низькій вартості зернової групи, бо інші покупні складники кормів, премікси і далі зростають у ціні.

«Торік до 75% собівартості молока становили корми, а на кінець 2021 року – початок 2022-го ми фактично працювали в нуль через високу вартість зерна», – згадує керівниця.

Проте соняшниковий шрот, частка якого в кормах для ВРХ 10-15%, минулого літа купували по 2-2,5 тис. грн/тонна (без ПДВ), а нині – по 9 тис. грн/тонна. А соняшник зараз  коштує 8,5 тис. грн/тонна.

«Тому ситуація парадоксальна – логіки в ній я не бачу, – наголосила директорка. – Однак очевидно, що продавати зерно немає сенсу: немає достатньо вигідної маржі між собівартістю та ринковою ціною пшениці».

Як повідомлялося, на Рівненщині тваринництво в плюсі.