Техніка

У господарстві з Вінницької області шведська техніка працює восьмий сезон поспіль

У господарстві з Вінницької області шведська техніка працює восьмий сезон поспіль

У підприємстві ФГ «Дзялів», що в Жмеринському районі Вінницької області, працюють дві одиниці сівалок точного висіву Väderstad Tempo F8, першу з яких придбали ще 2015 року, а через рік — ще одну.

Про це йдеться у матеріалі журналу The Ukrainian Farmer.

«Колись оператори після переходу із соняшнику на кукурудзу забули замінити висівні диски насіння у висівних пристроях. Калібрування виконати вдалося, але коли почали працювати в полі, комп’ютер засвітився червоним. Розумна техніка одразу побачила невідповідність кількості насінин, що скидається в насіннєву трубку за один оберт диска (диски для соняшнику й кукурудзи мають різну кількість отворів під насіння). Таким чином, помилку виправили на самому початку сівби, і далі вся робота була виконана як слід», – каже виконавчий директор ФГ «Дзялів» Віталій Білоус.

Також допомагає посекційне вимкнення — коли механізатор після обсіву бачить порожню ділянку, він може туди заїхати, і сівалка самостійно ввімкне тільки ті секції, що потрібні. Під час сівби кукурудзи одного завантаження вистачає на площу до 20 га, оскільки в кожну «банку» вміщуються два мішки насіння. Соняшнику вистачає на більшу площу. Підживлення зазвичай виконують під культивацію й використовують сухі гранульовані добрива.

Коли почали сіяти сівалкою Väderstad Tempo F8, врожайність зросла на 30%. Це було досягнуто завдяки рівномірному розподіленню насінин у рядку, чіткому дотриманню глибини висіву, якісному зворотному ущільненню, відсутності пропусків і двійників, високій польовій схожості й рівномірності сходів. Точність сівби становила 98% і вище. Усе це створило ідеальні умови для появи рівномірних сходів із мінімальними відхиленнями від запланованої густоти. Ніщо не заважало розкриттю генетичного потенціалу кожної рослини, і бункер комбайна це неодноразово підтвердив.

Цього року на одному з тракторів не працювала навігація, тож довелося працювати по маркеру. Результат закономірний — близько 10% пересіву. Це додаткові витрати насіння, пального, ресурсу техніки й робочого часу операторів. Також є досвід роботи без вимкнення секцій — цю систему докупили вже після першого сезону. Порівняння показало, що система зекономила близько 250 тис. гривень на насінні. Враховуючи, що її вартість — 150 тис. гривень, вона окупилась менше, ніж за сезон. Ще один приклад переваг сучасних технологій місцеві аграрії побачили на посівних комплексах Väderstad Rapid із системою SeedEye. Їх у підприємстві також дві одиниці, придбали їх за кілька років після першої Tempo F8. Коли сіяли ріпак, вирішили залучити систему SeedEye, яка підраховує кількість насіння на квадратний метр. І з одним гібридом почались проблеми. Сіяли визначену кількість насінин на квадратний метр. Спочатку здавалось, що агрегат сіє меншу кількість, ніж потрібно. Почали шукати проблему, з’ясувалось, що лаборант дав некоректні параметри насіння.

Раніше таку неточність могли списати на сівалку або людський чинник. Тепер усе можна побачити через комп’ютер. Власники підприємства вочевидь задоволені сівалками Väderstad. Тільки той факт, що шведська техніка тут працює вже восьмий сезон поспіль, говорить про те, що вибір вдалий. На ринку й досі не з’явились агрегати, здатні повністю повторити якість і швидкість сівби, як у Väderstad Tempo F8. Купувати нові агрегати тут поки що не планують, отже, очікування повністю виправдались.

Нагадаємо, раніше також повідомлялося, що Väderstad контролює наявність складських залишків запчастин для старої техніки в Україні.