Овочі-Ягоди-Сад

За 5 років урожай лохини в Україні зросте щонайменше в 4 рази

За 5 років урожай лохини в Україні зросте щонайменше в 4 рази

На думку Євгена Харлана, директора з розвитку лохинової ферми «Нікдарія» (ТМ iBerry), через вихід нових плантацій на повне плодоношення у найближчі 5 років урожай лохини в Україні зросте вчетверо. Виробників чекає необхідність покращувати якість, вкладатися в технології, маркетинг.

Про це повідомляє EastFruit.

«Екстраполюючи дані статистики та наявні площі лохини в Україні, можна з упевненістю прогнозувати, що в найближчі 5 років (до 2027 року) загальний урожай лохини в Україні виросте щонайменше в 4 рази та складе не менше 25 тис. тонн свіжої ягоди замість 6-8 тис. тонн минулого року», – зазначив спеціаліст. 

За даними Євгена Харлана, торік внутрішній попит склав не більше 3 тис. тонн свіжої лохини. Перед національними виробниками починає виникати питання пошуку переваг щодо світових конкурентів, а також питання стимулювання внутрішнього споживання. Вигравати конкуренцію за рахунок дешевої робочої сили з кожним роком стає важче.

«Таким чином українську галузь виробництва лохини чекає черговий вимушений стрибок інвестицій в покращення якості своєї продукції. Фактично країна потребує нового вдосконалення та модернізації. Ті, хто не будуть рухатись по цьому напрямку, втратять канали збуту та врешті решт збанкрутують», – наголосив директор з розвитку. 

На його думку, собівартість закладання 1 га поля лохини виросте щонайменше на 50% та буде перевищувати $35 тис. на 1 гектар. Інвестування в нові поля площею менше 50 гектарів взагалі стає дискусійним. Окупність таких інвестицій в кращому випадку перевищить 8 років з моменту закладки поля.

«Отже ми маємо побачити в перспективі наступних 5 років додаткові витрати з боку виробників на покращення якості товару/своїх виробничих потужності, суттєве збільшення експорту свіжої лохини та здешевлення вартості ягоди в доларовому еквіваленті для кінцевого національного споживача», – підкреслив Євген Харлан.

Читайте також: Статистика в рази занижує виробництво лохини та малини, – експертка