Овочі-Ягоди-Сад

Виробництво томатів у ЄС скорочується, імпорт росте

Виробництво томатів у ЄС скорочується, імпорт росте

Європейське виробництво томатів скорочується через високу собівартість виробництва. Це створює можливості для постачальників з-за меж Європи.

Про це повідомляють у Міністерстві сільського господарства Нідерландів.

Зауважується, що незважаючи на те, що Європа є третім у світі виробником томатів, воно не задовольняє місцевий попи. Протягом останніх 5 років загальний імпорт залишався відносно стабільним. У 2022 році він сягнув 3,2 млн тонн. За цей же період вартість імпорту зростала на 7% щорічно, досягнувши 5,6 млрд євро. Зростання вартості є наслідком різкого зростання витрат на енергоносії через війну в Україні, що призвело до зростання імпортних цін.

Європейський ринок свіжих помідорів, швидше за все, зростатиме протягом наступних 5 років. Ці оцінки базуються на постійному збільшенні споживання свіжих продуктів через тенденції здорового способу життя. Проте структура торгівлі може змінитися. Збільшення імпорту з країн, що розвиваються, ймовірно, також продовжиться. Наприклад, урожай томатів у Європі у 2022 році був приблизно на 10% меншим, ніж у 2021 році, а імпорт із країн, що розвиваються, зріс на 77 тис. тонн (7%).

Більшість постачальників виходять на європейський ринок з відносно низькими цінами, але цінова конкурентоспроможність не є єдиною причиною збільшення імпорту з країн, що розвиваються. Також зростає попит на помідори екологічно чистого виробництва (наприклад, органічні), привабливі сорти (наприклад, томати на гілках, мініатюрні, жовті та фіолетові сорти) і природне дозрівання, яке покращує смак.

Європейський ринок свіжих томатів помірно концентрований. На три країни припадає половина загального імпорту. У 2022 році провідним імпортером у Європі була Німеччина (частка імпорту 20%), за нею йшли Франція (18%), Велика Британія (12%), Нідерланди (8%) та Іспанія (6%). За останні п’ять років Франція значно збільшила імпорт із країн, що розвиваються. Французький імпорт із країн, що розвиваються, зріс з 327 тис. тонн у 2018 році до 434 тис. тонн у 2022 році.

Читайте також: Марокко субсидує три овочеві культури