Овочі-Ягоди-Сад

Вчені дослідили як колорадський жук призвичаюється до пестицидів

Група вчених на чолі професоркою Йоландою Чен з Вермонтського університету (США) дослідила, що навіть невеликі дози неонікотиноїдного пестициду, імідаклоприду, можуть змінити спосіб управління ДНК жука. Пристосовуючись до нового пестицида, в ДНК жука вимикаються певні гени в процесі «метилювання ДНК». Ці так звані епігенетичні зміни дозволяють жукам швидко нарощувати біологічні захисні механізми – можливо, перекладаючи вже існуючі гени, що дозволяють жуку переносити широкий спектр токсинів, що завжди містяться в рослинах картоплі.

Про це повідомляє Sciencedaily.

Приплив ферментів або швидша швидкість виведення може дозволити комасі переробляти кожен новий пестицид тими ж давніми біохімічними інструментами, які вона використовує для подолання природного захисту рослин, замість того, щоб покладатися на важкий еволюційний процес випадкових мутацій, що з’являються в ключових генах, що повільно призведе до того, що пестицид стане менш ефективним.

Найголовніше, нове дослідження показує, що ці зміни, викликані навіть малими дозами пестициду, можуть передаватися нащадкам принаймні через два покоління. 

«Ми виявили однакові схеми метилювання ДНК у покоління онуків. Це було дивно, оскільки вони не зазнавали дії інсектициду», – сказала Йоланда Чен.

Вона додала, що нове дослідження, можливо, падказує, що настав час вийти з гонки пестицидів, намагаючись впровадити все більш токсичні хімічні речовини і визнати, що еволюція відбувається незалежно від того, які речовини люди застосовують для боротьби з комахами. 

«Ми могли б бути більш стратегічними в розумінні того, як працюють еволюційні процеси, – й інвестувати в більш екологічні підходи, які дозволять сільському господарству бути стійкішим».

У своєму експерименті вчені зібрали дорослих жуків з органічних ферм у Вермонті. Вони розділили нащадків, отруюючи їх різними дозами пестициду імідаклоприду. Після двох поколінь жуки, чиї бабусі та дідусі були оброблені будь-яким рівнем пестицидів, виявили зниження загального метилювання – тоді як у тих, хто потрапляв під дію води, цього не відбулося.

Читайте також: Фермер розповів про секрети боротьби з колорадським жуком