Овочі-Ягоди-Сад

У Китаї виводитимуть солестійкі сорти картоплі

У Китаї виводитимуть солестійкі сорти картоплі

Дослідники з Північно-східного сільськогосподарського університету в Харбіні (Китай) досліджують взаємозв’язок між варіаціями експресії генів і відмінностями в стійкості до солі в зародковій плазмі картоплі для розробки більш стійких до солі сортів. 

Дослідницька стаття була опублікована в International Journal of Molecular Sciences у червні 2023 року.

За даними FAO, на 2020 рік більше половини з 1,56 млрд га сільськогосподарських угідь у світі, або 833 млн га, страждають від засолення, що призведе до щорічних глобальних економічних збитків у розмірі приблизно $27,3 млрд.

Такі країни, як Австралія, Канада, Сполучені Штати, Індія і особливо Китай, мають значні обсяги засолених земель. Засолені ґрунти містять переважно Cl-, SO42-, Mg2+, Na+, K+ і Ca2+. Північно-Східна Китайська рівнина є прикладом складного процесу засолення ґрунту; він стикається з сильними вітрами, обмеженою кількістю опадів і частими моделями замерзання та відтавання взимку.

Ці природні умови в поєднанні з діяльністю людини, такою як зрошення річок і неконтрольований випас, посилюють накопичення солі. Це посилення засолення зменшує орні площі, викликає занепокоєння щодо економічної стабільності та продовольчої безпеки, а також підкреслює потребу у солестійких культурах.

Картопля особливо страждає від сольового стресу, що є серйозною абіотичною проблемою. Цей стрес викликає помітні зміни у фізіології та зовнішньому вигляді картоплі, що завершується зниженням якості бульб і врожайності.

Генетичні модифікації за участю певних генів демонструють потенціал для покращення якості та врожайності картоплі.

Використання підходів мультиоміки є нещодавнім досягненням у вивченні солестійкості картоплі.

Для виробництва картоплі в засолених лужних районах Китаю потрібні сорти з підвищеною толерантністю. 

Попередні дослідження були зосереджені насамперед на експресії генів і фізіологічних змінах, пов’язаних із толерантністю до солі, нехтуючи механізмами, що стоять за цими змінами. У майбутніх дослідженнях має бути досліджено взаємозв’язок між варіаціями експресії генів і відмінностями в стійкості до солі в зародковій плазмі картоплі з метою розробки більш стійких до солі сортів.

Читайте також: В ЄС пропагуватимуть екологічну картоплю