Овочі-Ягоди-Сад

Плодоношенням яблуні керують за допомогою мікроелементів

Плодоношенням яблуні керують за допомогою мікроелементів

Наявність у кроні яблуні переважно пагонів третього морфофізіологічного типу (пазухові бруньки не розвиваються у пагін, а одразу переходять до закладання квіткових зародків) прискорює плодоношення. Як регулятор можна використовувати мінеральні компоненти живлення.

Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».  

«Проведені дослідження показали, що квіткові бруньки в яблуні можуть утворитися навіть в однорічних дерев на середньорослій вегетативній підщепі, якщо в певний період вегетації внести в ґрунт збільшену дозу мінеральних добрив або знизити вологість ґрунту», – радять у публікації Володимир Заморський, д-р наук, професор Уманського національного університету садівництва та Олександр Катеринчук, канд. біол. наук, представник ТОВ «Екоорганік». 

Ефективним виявилося й позакореневе підживлення мінеральними добривами, яке суттєво впливає на зміну ізоелектричної мітки білків конусів наростання плодової бруньки. 

«Так, використання Еколайн Бор (органічний) і Грос Фосфіто в дослідженнях, які ми провели, засвідчили, що в кроні дерев віком три роки сорту Чемпіон Рено на підщепі М.9 під час застосування добрив рівень ізоелектричної мітки (ІЕМ) білків конуса наростання бруньок був нижчим, як порівняти з контролем, – зазначають вчені. – Оскільки теоретично зменшення рівня ІЕМ до позначки 2,8–2,2 рН свідчить про прискорення органотворчих процесів, то, відповідно, підвищення ІЕМ — про сповільнення морфогенетичних змін. У перший період визначення (початок серпня) різниця в кислотності цитоплазми між контролем і варіантами із застосуванням мінерального живлення становила 0,7–0,9 рН, а в наступний (друга половина серпня) — 0,6–0,8 рН». 

Вони роблять висновок, що час закінчення росту пагонів і тривалість періоду росту не мають вирішального значення для закладення квіткових бруньок. Також немає ніякого антагонізму між ростом пагонів і утворенням квіткових бруньок у яблуні. Існує тільки відмінність у вимогах точок росту пагонів певного морфофізіологічного типу до умов живлення для утворення і росту вегетативних органів, з одного боку, і репродуктивних органів, з іншого. На утворення змішаних квіткових бруньок яблуні суттєвим чином може впливати зміна мінерального живлення, зокрема і позакореневого внесення певних доз мінеральних добрив.

Читайте також: Помірний ріст яблунь сприяє регулярному плодоношенню