Овочі-Ягоди-Сад

Дослідник визначив основні нюанси удобрення ділянки під сад

Дослідник визначив основні нюанси удобрення ділянки під сад

В ґрунт ділянки під майбутній сад вносять органічні добрива для покращення структури, біологічної активності та знижує ґрунтовтому. Корисний також посів сидератів. З другого року починають азотне підживлення.

Так описує основні етапи підготовки ґрунту під сад Роман Яковенко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Уманського національного університету садівництва в статті в журналі «Садівництво по-українськи».   

Вчений уточнює, що органічні добрива на ділянку під майбутній сад вносять нормою 50‒60 т/га, залежно від типу ґрунту та зони вирощування. 

«Органічна речовина є складовою ґрунту і впливає на його структуру, біологічну активність та значно знижує ґрунтовтому, – пояснює він. – Якщо добрив не вистачає, їх можна вносити смугами завширшки 2‒3 м, розташовуючи ряди дерев на осі таких смуг. У наступні роки міжряддя окультурюють, вносячи та заробляючи добрива на потрібну глибину».

Роман Яковенко додає, що добрим способом окультурення ґрунту перед закладанням плодових насаджень є вирощування у попередні роки багаторічних бобових трав або інших рослин-сидератів (гірчиці, озимого жита, люпину). Особливо велике значення вони мають якщо нові насадження розміщуються на місці старих розкорчованих. Як і гній, сидерати сприяють зменшенню негативного впливу ґрунтовтоми від попередньої культури на молоді дерева. 

«За передсадивного удобрення оптимізується переважно фосфатний та калійний рівень забезпеченості ґрунту який потім зберігається тривалий час. Натомість азотом ґрунт у традиційних садах на середньорослих та напівкарликових підщепах треба поповнювати починаючи з другого року, – зазначає дослідник. – За парового утримання ґрунту азотні добрива рекомендовано вносити навесні та поверхнево, під першу культивацію міжрядь, а за дерново-перегнійної системи утримання міжрядь теж поверхнево, але ранньої весни. Протягом вегетації добрива вносять ще двічі: після цвітіння та після червневого опадання зав’язі. Норма сезонного внесення азоту для яблуні (груші) 60‒90 кг/га, залежно від зони вирощування та типу ґрунту (для груші беруть верхнє значення діапазону)».

Він наголошує, що основою для уточнення норми внесення добрив є агрохімічне обстеження ґрунту, його виконують раз на 4‒5 років.

Читайте також: Органічні добрива зменшили ґрунтовтому саду