Овочі-Ягоди-Сад

Чорний горіх витримує морози до – 41 °С

Чорний горіх витримує морози до – 41 °С

За 200-річний період вирощування горіха чорного в Україні накопичено великий досвід. За зимостійкістю він дещо поступається найбільш зимостійким горіхам маньчжурському та сірому. У літературних джерелах є свідчення, що без помітних ушкоджень дорослі дерева горіха чорного витримують зниження температури до –41 °С . 

Про це в статті в журналі «Садівництво по-українськи» пише кандидат сільськогосподарських наук Олександр Яхимович.

«Найменш зимостійкі молоді рослини, основна частина крони яких знаходиться недалеко від поверхні ґрунту в найбільш морозобійному місці, – зазначає науковець. – У наших дослідженнях, проведених у Житомирському Поліссі, взимку 1986–1987 років, коли температура повітря на поверхні снігу знижувалася до –37 °С, у молодих сіянців горіха чорного були пошкоджені лише верхівки однорічних приростів. Майже половина річного приросту була пошкоджена у сіянців крупноплідної форми горіха чорного, а також горіха великого та скельного. Без пошкоджень були сіянці горіхів маньчжурського, сірого, Зібольда, серцеподібного. Підмерзла більша частина однорічного приросту в сіянців горіхів волоського та гібридного (Juglans notha Rehd.). У дорослих дерев горіха волоського постраждали лише кінчики однорічних приростів, адже на висоті 2 м від поверхні снігу температура повітря знижувалася лише до –34,1 °С».

Зазначається, що у знижених місцях горіх чорний менше страждає від пізніх весняних приморозків, ніж інші види горіхів роду Juglans. Рослина світлолюбна, хоча у молодому віці сіянці витримують значне затінення. У лісових насадженнях під кронами дерев горіха чорного погано ростуть рослини інших видів: сосна, береза, яблуня, смородина тощо. Це зумовлено наявністю у всіх частинах дерев горіха чорного токсичної речовини юглон. 

Полюбляє горіх чорний родючі структурні глибокі добре аеровані ґрунти з домішкою вапна. Погано росте на сухих тяжких безструктурних ґрунтах. Рослина посухостійка. Насадження горіха чорного покращують структуру і родючість ґрунту. Найкращими районами для вирощування цього виду горіха в Україні є Лісостеп та північні райони Степу.

Читайте також: Сад фундука на ведмежому горісі може плодоносити до 100 років