Агрономія

В Україні частина посівів озимини затримуються в рості через гострий дефіцит вологи

Кількість опадів, які спостерігалися в Україні протягом минулого тижня, становила від 0,4 до 22 мм, що не покращило ситуації з вологозапасами ґрунту. Фактично забезпечення ґрунту вологою не відбулося, а, навпаки, вона втрачалась на транспірацію при проходженні рослинами ростових процесів.

Про це повідомляють в Національній академії аграрних наук України.

Так, у Сумській області випало 18,1 мм опадів, або 113% декадної норми, у Дніпропетровській – 2-10 мм, або 15-70%, на переважній частині Харківської області – 7-8 мм, або 40% від норми, подекуди у північних та північно-західних районах випало 18- 22 мм, або 100-125%  норми, у Херсонській – 0,9-2 мм, або 7-15%, у Львівській – 5,4 мм, у Житомирській – 1 мм, у Київській – 0,4 мм.

У цілому, погодні умови були задовільними для перезимівлі озимих зернових культур, втім, на незначній частині посівів відмічається затримка росту і розвитку рослин через гострий дефіцит вологи як в орному, так і підорному горизонтах грунту.

На момент припинення осінньої метеорологічної вегетації, більшість посівів мали фазу розвитку «початок кущіння», значна частина посівів перебувала у фазі «2-3 листків», а подекуди «шилець».

Найбільшу небезпеку низькі температури нестимуть рослинам озимих, які увійшли в зиму у фазі «1‒3 листки», адже найвища кількість розчинних вуглеводів акумулюється у вузлах кущіння, менша ‒ у листках.

«В останні роки спостерігаємо неодноразові перепади температур від мінусових до плюсових, невисокий, нестійкий або відсутній сніговий покрив, від незначного промерзання ґрунту чи його талий стан. Під час відлиг, які тривають більше ніж 5 діб поспіль, озимі тимчасово відновлюють вегетацію. Таке неодноразове порушення зимового спокою знижує морозостійкість рослин, веде до втрат ними запасних пластичних речовин (цукрів) і на час відновлення весняної вегетації вони будуть виснаженими й вразливими до будь-яких стрес-факторів», – зазначають науковці.

Нагадаємо, на Черкащині сформувалася понижена зимостійкість озимих. Як повідомлялося, погодні умови спричинили появу деяких хвороб на озимині.