Агрономія

Учені визначили оптимальну частку соняшнику в сівозміні

У зоні нестійкого зволоження для отримання стабільного урожаю соняшнику з доброю якістю, враховуючи стійкість того або іншого гібриду до хвороб та шкідників, вирощувати дану культуру потрібно диференційовано, з насиченням нею сівозміни на 20 або 25 %. 

Про це в коментарі AgroTimes повідомив науковий співробітник Полтавської дослідної станції ім. М.І. Вавилова Інституту свинарства і АПВ НААН України Віктор Тоцький.

«До такого висновку ми дійшли, отримавши результати   стаціонарного досліду, де вивчали п’ять польових сівозмін з різним насиченням соняшником: двопільної (частка соняшнику 50,0 %); трипільної (частка соняшнику 33,3 %); чотирипільної (частка соняшнику 25,0 %); п’ятипільної (частка соняшнику 20,0 %); семипільної (частка соняшнику 14,3 %). Урожайність соняшнику протягом 19 років проведення досліджень змінювалась як по роках, так і залежно від ступеня насичення ним сівозміни», – зазначив науковець. 

За словами Віктора Тоцького, якщо на початку досліджень різниця за продуктивністю між варіантами була незначною і практично не залежала від факторів, які вивчалися, то вже пізніше крім температурного і водного режимів, на цей показник мала вплив і частка соняшнику в сівозміні. Наприклад, у 2017 році урожайність соняшнику у двопільній сівозміні становила 1,94 т/га, що на 40,2; 51,0; 52,6; 58,8 % менше, ніж в інших сівозмінах.

Читайте також: Бур’яни завдають найбільшої шкоди посівам соняшнику у фазі 3–5 листків