Агрономія

Пожнивні рештки допоможуть відновити баланс органічної речовини в ґрунті

У сучасних реаліях пожнивні рослинні рештки – це єдине доступне джерело органічної речовини для наших ґрунтів.

Про це у своїй статті в журналі The Ukrainian Farmer пише доктор сільськогосподарських наук Євген Юркевич.

«Одним з основних чинників деградації родючості ґрунтів є різке зниження вмісту гумусу, або їхня дегуміфікація. А все тому, що з початку 90-х років минулого століття обсяги використання органічних добрив, які дозволяли відновити баланс органічної речовини в ґрунті, зменшилися у понад 16 разів. Через це рівновага «органіка – неорганіка» порушена, що дуже негативного позначилося на родючості ґрунту», – зазначає науковець.

А пожнивні рештки є незамінним матеріалом для накопичення гумусу й необхідних речовин для живлення рослин і ґрунтових мікроорганізмів.

Наприклад, після збирання 4,5 т/га урожаю зернових на поверхні ґрунту лишається близько 8 т/га рослинних решток. Упродовж розкладання 1 т соломи може утворитися до 600 кг органіки, з яких до 60–100 кг утворюватимуть гумус.

Відтак, украй небажано нехтувати утилізацією рослинних решток. Інакше агроном ризикує замість економії одержати такі проблеми:

  • зниження якості обробітку ґрунту;
  • зниження якості посівів (неоднорідність розміщення насіння по глибині, щільності та забезпеченню вологою);
  • зниження польової схожості сільськогосподарських культур через зростання фітотоксичності ґрунту;
  • іммобілізація азоту (азотне голодування, яке потребує внесення додаткових кількостей азотних добрив).

Рослинні рештки утилізують шляхом спалювання, вивезення з полів або розкладання безпосередньо на полі. Перших два заходи недоцільні з економічного та екологічного поглядів. Наприклад, спалювання органіки призводить до колосальних втрат: зменшення кількості гумусу в ґрунті, знищення його мікрофлори, зниження кількості доступних форм макро- й мікроелементів тощо.

Раніше повідомлялося, як правильно працювати з пожнивними рештками.