Агрономія

Визначено втрати через спалювання соломи та стерні

Учені порахували, що під час згоряння 40-50 ц соломи та стерні з кожного гектара втрачається 20-25 кг азоту й 1500-1700 кг вуглецю, пригнічується мікрофлора, знижується інтенсивність дихання ґрунту, гинуть корисні комахи, забруднюється повітря, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Установлено, що солома згоряє на 1 м² за 30–40 с, до того ж температура на поверхні ґрунту досягає +360°С, на глибині 5 см – близько +50°С, унаслідок чого погіршуються водно-фізичні та біологічні властивості ґрунту.

«Питання доцільності спалювання пожнивних решток і дотепер є актуальним. З одного боку, вважається, що спалювання активізує біологічні процеси, знешкоджує шкідників і фітопатогенну мікрофлору, знищує насіння бур’янів, збільшує доступність поживних елементів у ґрунті й полегшує його обробіток. Однак фахівці розуміють антиекологічність спалювання», – йдеться в повідомленні.

Так, наприклад, американські вчені констатують: спалювання соломи не може вважатись ефективною боротьбою з грибними хворобами. А от шкода, якої завдає вогонь ґрунтам і навколишньому середовищу, очевидна навіть нефахівцям.

Нагадаємо, цього року багато пожеж на сільгоспугіддях були спричинені обстрілами російських окупантів, зокрема, на Миколаївщині, Харківщині та в інших областях. Як повідомлялося, фосфорні боєприпаси рашистів спричиняють сильне забруднення ґрунтів.