Агрономія

Фермерам Черкащини радять переходити на теплолюбні нішеві культури

Згідно з дослідженням Інституту економіки та прогнозування НАНУ та Української мережі сільського розвитку на прикладі Бужанської ОТГ Черкаської області, до 2030 року для цього регіону очікується підвищення середньорічної температури повітря на 0,45°С, порівняно з 1991-2010 рр. При цьому може підвищитися середня кількість опадів на рік (+5%), які, втім, випадатимуть нерівномірно:  у більшій кількості, але рідше, пише procherk.info.

Вищий рівень випаровування через підвищення температур може призвести до зниження вологозабезпечення ґрунтів і доступності водних ресурсів для населення та ведення сільського господарства.

Науковці радять громадам уже зараз адаптуватися до таких змін клімату. Зокрема, автори дослідження пропонують фермерам Черкащини удосконалювати способи введення сільського господарства з урахуванням кліматичних ризиків та вирощувати більш теплолюбні та посухостійкі культури.

«Для зменшення вразливості сільського господарства до зміни клімату важливими заходами є впровадження страхування виробничих ризиків та вологозберігаючих технологій обробітку ґрунту, також використання у сівозмінах більш посухостійких культур. Ефективним рішенням стане розширення багаторічних насаджень та пасовищ, що знижує розораність території», – йдеться в повідомленні.

Одним із можливих адаптаційних заходів може стати заміна традиційних сільськогосподарських культур на більш теплолюбні – нішеві високодохідні культури, відносно стійкі до високих температур, як, наприклад, чуфа або тигровий горіх – одна з найперспективніших нетрадиційних культур для вирощування в Україні та, зокрема, на території Бужанської ОТГ.

Також науковці радять покращувати інфраструктуру та умови життя для домогосподарств. І ключовими заходами для подолання ризиків від зміни клімату є підвищення доступності й надійності постачання водних ресурсів.

Нагадаємо, вчені назвали небезпечний поріг глобального потепління. Як повідомлялося, сорго ефективно доповнить сівозміну в умовах дефіциту вологи.