Агрономія

Соняшник має пройти важливі періоди життєвого циклу до спеки

Специфічна будова соняшникової рослини вигідно вирізняє її від багатьох сільгоспкультур за посухо- та жаростійкістю. Посухостійкість соняшнику можна забезпечити кількома шляхами, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Насамперед регулюванням тривалості вегетаційного періоду гібрида, завдяки чому від посухи можна втекти. Тобто головні критичні періоди життєвого циклу рослина має пройти до настання піка стресових умов. Так, червень – період активного росту соняшнику. Від появи кошика до цвітіння ця рослина проходить сім дуже важливих етапів, зокрема закладання генеративних органів квітки. Це – найвідповідальніший період, коли формуються елементи суцвіття та гамет, закладаються основи майбутнього врожаю.

Вплив температури понад +25 °С на зачатки суцвіття соняшнику скорочує кількість функціональних квіток. У таких умовах генотипи з коротким періодом від сходів до цвітіння програють, потерпаючи від стресових умов.

Багаторічні спостереження й облік урожайності гібридів в умовах північної частини помірно посушливої зони України (Харківська область) продемонстрували різний ступінь зниження врожайності за стресових умов, який залежав від групи стиглості. За зростання середньої максимальної добової температури червня на 4 °С (від 25 до 29 °С) втрати врожайності групи скоростиглих гібридів сягнули 0,63 тонн/га, а це майже п’ята частина від максимальної отриманої впродовж періоду спостережень. Водночас втрати врожайності гібридів середньоранньої групи були наполовину меншими – 0,3 тонн/га.

Отже, скоростиглі гібриди мають більший шанс бути зачепленими ранньою посухою, що анулює інші позитивні моменти вирощування.

Як повідомлялося, вчені шукають генотипи соняшника, холодостійкі на ранніх стадіях розвитку.