Агромаркет

Застереження щодо форс-мажорних обставин потрібно прописувати в договорах, - ТПП

Агровиробники в договорах щодо постачання продукції мають обов’язково фіксувати застереження щодо форс-мажорних обставин. Це спростить і зробить комфортнішим отримання виробниками сільгосппродукції відповідного сертифікату.

Про це в статті для AgroTimes повідомили  перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран, а також радник юридичної фірми «Астерс» Антон Сінцов і юрист «Астерс» Роман Герасименко.

За словами Михайла Непрана , форс-мажор у сільському господарстві є «традиційним» питанням, яким палата займалася останні 45 років. Тому заморозки, зливи, посухи і т.д. можна назвати форс-мажором «постійної дії» в агросфері. 

«Безумовно, дуже важливо для тих, хто займається аграрним бізнесом, обов’язково фіксувати в договорах застереження щодо форс-мажорних обставин. За зобов’язаннями між резидентами України (наприклад, щодо постачання зерна, сої чи інших сільгоспкультур усередині країни), зазвичай є рекомендація у застереженні вказувати, що факт настання форс-мажорних обставин засвідчується не тільки Торгово-промисловою палатою України, а й уповноваженою нею регіональною торгово-промисловою палатою. Це спростить і зробить комфортнішим отримання виробниками сільгосппродукції сертифікату про форс-мажорні обставини», – зауважив Михайло Непран. 

Він наголосив на необхідності прискіпливо й уважно підходити до зафіксованих сторонами у контракті обставин: якісь із них враховуватимуться в якості форс-мажорних, а якісь — ні.

«Наприклад, є контракти, що містять стандартні застереження про форс-мажорні обставини, але разом із цим, передбачають перелік винятків, серед яких заморозки й посуха. Звісно, це не перешкоджає торгово-промисловій палаті видати сертифікат, проте така ситуація створює потенційні ризики виникнення спорів, що підлягають вирішенню у судовій площині», – підкреслив Михайло Непран. 

За його словами, Торгово-промислова палата України готова допомагати виробникам аграрної продукції в складних  погодних умовах, але закликає їх бути уважними до тих застережень та пунктів контрактів, які вони підписують.

Нагадаємо, оприлюднено перелік документів для одержання сертифікату про форс-мажорні обставини