Агромаркет

Через війну рентабельність агропідприємств знизилася більше ніж учетверо

Через війну рентабельність агропідприємств знизилася більше ніж учетверо

Показник EBITDA великих українських агрохолдингів знизився у 2022 році більше ніж учетверо, як порівняти з 2021 роком – до $207/га проти $857/га.

Про це свідчать результати дослідження проєкту Agrohub Benchmarking.

Рентабельність оборотного капіталу продемонструвала зниження у 4,8 раза: 19% у 2022 році проти 91% роком раніше.

Серед основних причин падіння рентабельності аналітики називають подорожчання ресурсів і зниження цін на агропродукцію. Ці чинники вкупі зі складнощами логістики та збуту становлять найбільші фінансові ризики для аграріїв. І ця тенденція зберігається у 2023 році.

Так, тепер на добрива підприємства витрачають майже вдвічі більше: ця стаття витрат зросла на 94% у сезоні-2022, як порівняти з 2021 роком.

Ціни на паливо у 2022 році підвищилися на 70%. Також подорожчали, хоча й  не так критично, й інші ресурси, як-от ЗЗР, запасні частини. Втім, загалом через економію ресурсів агропідприємства суттєво знизили кількість техоперацій у полі, тобто кількість проходок техніки в полі, добрив, ЗЗР тощо, що не найкращим чином вплинуло на показники врожайності.

За рік повномасштабної війни знизилися і ціни на основні агрокультури: пшеницю, соняшник, кукурудзу та сою. Ситуація ускладнюється суттєвим розривом між внутрішніми та світовими цінами, що змушує виробників нести додаткові витрати під час збуту.

Водночас ризики погодних умов також ніхто не скасовував: пізня весна, затяжні осінні дощі та теплий кінець року 2022, що змусив відтягувати збирання кукурудзи.

«Результати дослідження також свідчать, що компанії намагаються пристосуватися до нових умов і внести зміни до структури посівних площ», – зауважила Оксана Боброва, керівниця напряму Agrohub Benchmarking.

Довідка

Щорічне дослідження компанії Agrohub базується на даних, отриманих від великих агрохолдингів на площі 1,9 млн га. Перша хвиля дослідження вібулася 15 січня 31 березня 2023 року.