Тваринництво

Збої білкового обміну провокують канібалізм у птиці

Основною причиною розкльовувань у молодняку птиці є обмеження фронту годівлі, а також порушення балансу раціону.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Якщо у кормі багато клітковини (соняшникової макухи, шроту), це провокує запальні процеси в кишківнику й клоаці. Слизові оболонки стають сухими, і коли птиця починає нестися, на клоаці виникає запалення темно-червоного кольору (іноді з надривами), і дає поштовх до розкльовувань.

Стимулюють цей процес і часті зміни складу раціону (або одноманітність), відсутність у ньому гравію. Та найчастіше канібалізм спричиняють збої білкового обміну. Якщо птицю довгий час годувати кормами з високим вмістом білків тваринного походження, а потім різко вилучити їх, майже обов’язково у стаді почнуться розкльовування. Подібна картина, якщо птиці бракує білка.

Надлишок білка порушує кислотно-лужну рівновагу, через що руйнується вітамін А. Брак цього елемента в організмі птиці спричиняє ураження слизових оболонок, насамперед клоаки. Вона стає сухою і вкривається дрібними тріщинами, що збільшуються від сечокислих солей, які виділяються разом з калом.

Порушення амінокислотного складу білка теж призводить до розкльовувань. Такі незамінні амінокислоти, як фенілаланін, тирозин, метіонін, триптофан, цистин, аргінін – вихідний матеріал для біосинтезу гормонів, ферментів і вітамінів. І якщо, наприклад, у раціоні вміст аргініну знижується з 6,9% до 3,9% від загального білка, птиця починає поїдати перо і клювати одна одну.

Порушення кальцієво-фосфорного співвідношення, вмісту натрію та інших мікроелементів і вітамінів (особливо А і D) у раціоні теж провокує розкльовування.

Для мінімізації випадків канібалізму рекомендується додавати у корм достатню кількість клітковини, наприклад пшеничні, вівсяні, рисові висівки із зерновими оболонками. На ранніх етапах життя курчат ефективні жорсткі частинки в кормі, які чинитимуть ефект обрізування дзьоба. У результаті він сточиться і стане тупішим, що ускладнюватиме процес розкльовування.

Як повідомлялося, поширеною практикою захисту курей від канібалізму є дебікування.