Тваринництво

За якими ознаками виявити некробактеріоз у корів

Збудник некробактеріозу у великої рогатої худоби – Fusobacterium necrophorum – активно поширений у природі: він постійний мешканець шлунково-кишкового тракту ВРХ, наявний у ґрунті, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Фузобактерії зберігають життєздатність у гної до 50 діб, у сечі – до 15 діб, у молоці – до 35 діб, у ґрунті вологих пасовищ – до трьох місяців. За нагрівання до 100 °С паличка некрозу гине за 1 хвилину, від сонячних променів – протягом 8-10 годин.

Клінічний прояв захворювання тварин на некробактеріоз починається відразу після розтелення. Спочатку у корів спостерігається неправильна постава задніх кінцівок, малопомітна кульгавість, що згодом різко посилюється, виразки у міжкопитній щілині на п’ятковій частині копит. Корови різко втрачають вагу, їхня продуктивність сильно падає, вони стають господарсько непридатними й без ветеринарного втручання гинуть або їх вимушено здають на забій.

Інкубаційний період некробактеріозу – 1-3 доби. Характерною клінічною ознакою є кульгавість. Найчастіше уражуються дистальні ділянки шкіри задніх кінцівок. На місці проникнення збудника помітна гіперемія шкіри з подальшим розвитком гнійнонекротичного запалення. З м’яких тканин процес переходить на окістя, кістки, зв’язки, сухожилля, що іноді призводить до відпадання фаланг пальців.

За некробактеріозу кінцівок, окрім видимих уражень у ділянці копитець, виявляють гнійні артрити, тендовагініти, накопичення гнійного ексудату в міжм’язових просторах, флегмонозний процес, великі абсцеси та некротичні вогнища в м’язах стегна й тазу.

Нагадаємо, добовий надій корів за некробактеріозу може знижуватися на 50-80%.