Тваринництво

За кліткового утримання птиці зараження еймеріозом нижче, ніж за підлогового

Пік спалаху еймеріозу (кокцидіозу) в птиці в дрібнотоварних господарствах зазвичай припадає на травень-вересень. У разі промислового розведення птиці, особливо за підлогового утримання, еймеріоз може бути будь-якої пори року, пише журнал «Наше птахівництво».

За кліткового утримання інтенсивність зараження нижча, ніж за підлогового, тому вікова динаміка еймеріозу варіюється залежно від санітарного стану пташника, температури довкілля та вологості. Також за кліткового утримання поширення еймеріозу нерівномірне та має відносно легкий перебіг.

Значному поширенню еймеріозної інвазії сприяє порушення біобезпеки в господарстві, недотримання технології вирощування молодняку, утримання птиці в приміщеннях із високими показниками відносної вологості (понад 80%), вогкою підстилкою, неповноцінна годівля, недотримання щільності посадки птиці.

Кокцидії надзвичайно стійкі до дії чинників навколишнього середовища: стандартні концентрації дезінфектантів не знищують збудників. Внутрішню білкову оболонку ооцист не руйнують міцні кислоти та луги. Ооцисти в довкіллі можуть зберігатися до п’яти років. Тривалий час еймерії зберігаються також у ґрунті та посліді.

Значна загибель ооцист у підстилці зумовлена дією аміаку за перегнивання посліду. Особливо багато його утворюється в глибоких шарах підстилки, де ооцисти гинуть за оптимальної температури й вологості протягом доби. Тому деякі вчені рекомендують застосовувати фумігацію підстилки аміаком для знищення в ній ооцист. Цей же метод радять для фумігації приміщень, де утримують курчат.

Дослідження засвідчили, що аміак концентрацією 25 мг/м² руйнує ооцисти за одну годину, а концентрацією 7 мг/м² – за три години. Під дією прямих сонячних променів і високої температури еймерії швидко гинуть.

Нагадаємо, контроль кокцидіозу птиці базується на розвитку імунітету.