Тваринництво

Японський метод визначення статі найкраще заточений на добових курчат

Статевий горбик самця (ліворуч) і статеві складки самиці (праворуч)

У промисловому птахівництві вентсексинг – японський метод визначення статі – найкраще пристосований для роботи з добовими курчатами.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

У добових пташенят багатьох видів свійської птиці у будові нижнього відділу клоаки добре виражений статевий диморфізм. Японський метод передбачає огляд розкритої клоаки та виявлення в ній морфологічних розходжень.

Типовий статевий горбик півника має вигляд куполоподібного утворення, схожого на половинку кульки діаметром 1 мм. Горбик щільний, пружний, гладкий, блискучий, червоного кольору. Праворуч і ліворуч від нього відходять два тяжі (складки), від яких горбик відокремлюється помітним потовщенням біля його низу. Такий горбик зустрічається приблизно у 70% добових півників.

Оскільки горбик є щільним утворенням, то під час натискання на нього пальцем він не зникає. Проте бувають півники з дуже маленьким статевим горбиком, роздвоєним посередині або серцеподібної форми.

Ідеальним типом статевих ознак у курочок (55-60%) є складки і відсутність горбика в стінці. Однак часто трапляються особини з невеликим гострим або пласким горбиком рожевого кольору. За розтягування клоаки або натискання на горбик жіночого типу він зникає, що є додатковою діагностичною ознакою.

Точність визначення статі курчат японським методом сильно залежить і від їхнього віку. Вентсексинг добових курчат яєчних порід курей рекомендується здійснювати відразу ж після вибирання з лотків вивідного інкубатора у віці 6-16 годин. На цей час пташенята вже добре обсохли, а пупкове кільце затягнулося. У молодняку старшого від цього віку відмінність за статевим горбиком поступово згладжується, що помітно знижує точність сексування.

Як повідомлялося, метод біомаркера дозволяє визначати стать курчат на 9-й день інкубації.