Тваринництво

Як мінеральні елементи взаємодіють в організмі птиці

Ступінь засвоюваності мінеральних речовин в організмі птиці та їхня біологічна доступність залежать від інтенсивності їх всмоктування. Також на це впливають хімічна та фізична форма елемента, розмір часток корму, збалансованість раціону за поживними, мінеральними й іншими речовинами, наявність хелатних агентів.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Важливо не тільки забезпечити надходження мінеральних речовин з кормом – їхнє засвоєння організмом тварин залежить і від співвідношення та взаємодії елементів у процесі обміну (синергізм, антагонізм, сенсибілізація). Знання особливостей взаємодії між речовинами дає можливість спрямувати обмін речовин у бажаному напрямі, забезпечуючи ефективне використання кормів. Тому варто правильно оцінювати та розраховувати пропорції між ними.

Головними співвідношеннями вважаються такі: Na/Mg, Na/K, K/Mg, Ca/Mg, Ca/K, Ca/P, Fe/Cu, P/Mn, Al/Si, Zn/Cu.

Коли в кормах спостерігається надлишок токсичних елементів, слід розрахувати й токсичні пропорції: Ca/Pb, Co/Cd, Cu/Cd, Cu/Pb, Fe/Cd, Fe/Hg, Fe/Pb, K/Ti, Mg/ Pb, P/Pb, S/Cd, S/Hg, S/Pb, Se/As, Se/Ba, Se/Hg, Se/Ti, V/Mn, Zn/ Cd, Zn/Hg.

Вибір препарату, що ґрунтується на оцінці вмісту елемента в організмі тварин та аналізі взаємного їх впливу, дозволяє витиснути токсичні метали за принципами біологічного антагонізму.

За введення добавок мікроелементів до раціонів бажано розрахувати їхнє співвідношення (Al/F, Cr/V, Cu/Ag, Cu/Mo, Cu/Ni, Cu/Se, Fe/Co, Fe/I, I/Co, I/Se, K/Co, Zn/ Cr) для точнішого коригування раціонів.

Раніше повідомлялося, як встановити порушення мінерального обміну у птиці.