Тваринництво

Як діагностувати пасовищну хворобу у ВРХ

Як діагностувати пасовищну хворобу у ВРХ

Діагностувати у великої рогатої худоби тимпанію рубця (пасовищну хворобу) за гострого перебігу з добре вираженими симптомами нескладно.

Необхідно звернути увагу на виповнення лівої голодної ямки та звук у її ділянці під час перкусії. Далі пальпують стравохід тварини й оглядають глотку, щоб усунути їхні закорковування. Також доцільно застосовувати зонд, що дозволяє одночасно відводити гази з рубця.

Тимпанія може бути передвісником сибірської виразки.

Для зменшення тиску на легені й утворення газів корову передніми кінцівками ставлять на підвищення й обливають водою ділянку лівої голодної ямки або заводять тварину в  ставок чи річку. Це полегшує відведення газів із рубця. Крім того, можна проводити масаж рубця й ритмічно витягувати язик корови, щоб рефлекторно викликати відрижку.

За виявлення в горлянці або стравоході сторонніх предметів їх витягують або проштовхують у рубець зондом. Для полегшення процедури попередньо заливають 200-300 мл рослинної чи касторової олії.

Після введення зонда рубець активно масажують кулаками протягом кількох хвилин. У цей час гази будуть активно виходити через зонд. Отвір зонда періодично чистять від залишків корму.

Якщо зондування не дуже ефективне, тоді через зонд уводять піногасні речовини або промивають шлунок. Через зонд можна заливати свіже молоко (2-3 л) або спеціальні лікарські препарати (тимпанол, сікаден й інші). Інколи використовують спиртовий 5%-й розчин йоду (15-20 мл на 1 л води), іхтіол (15-20 г на 1 л води) та інші засоби.

Якщо не досягнуто ефекту за консервативного лікування, вдаються до хірургічного втручання – проколу рубця за допомогою троакара.

Перед операцією готують місце проколу, вистригають шерсть і дезінфікують посередині лівої голодної ямки. Гази з рубця виходять через гільзу троакара, яку залишають у місці проколу на кілька годин. Після видалення гільзи троакара операційну рану промивають дезінфекційними розчинами. Рану обробляють до остаточного її загоєння, а для тварини запроваджують дієтичну годівлю.