Тваринництво

Векторна вакцина проти хвороби Гамборо формує лише гуморальний захист

Векторна вакцина проти хвороби Гамборо формує лише гуморальний захист

Векторні вакцини для профілактики хвороби Гамборо технологічні та зручні у застосуванні. Не потрібно рахувати день входження, хвилюватися через неоднорідне стадо чи порушення менеджменту вакцинації. Адже це – індивідуальний спосіб вакцинації шляхом підшкірної ін’єкції, пише журнал «Наше птахівництво».

Значною перевагою векторних вакцин є те, що вони не виснажують імунну систему птиці. Однак недоліком вважається формування лише гуморального захисту. Цей тип вакцини не може сформувати клітинний імунітет і конкурентне виключення.

Якщо на птахофабриці утримують не мультивікові стада, і птицю садять за системою «пусто – зайнято», цей факт може бути некритичним. Проте у вітчизняних реаліях, коли санітарні розриви між посадками замалі, існує ризик, що птиця контактуватиме з польовим вірусом раніше, ніж векторна вакцина встигне сформувати гуморальну відповідь.

Векторна вакцина починає формувати гуморальний захист на 21-й день після введення, який досягає свого ефективного рівня на 28-й день. Але материнські антитіла у птиці можуть знижуватися до 16-18 дня. З цього часу і до 28-го дня вирощування птиця не захищена і може інфікуватися вірусом хвороби Гамборо.

Саме в цей момент критично важливі клітинний імунітет і конкурентне виключення, щоб не дати можливість патогену розмножуватися і не допустити розвиток захворювання.

Нагадаємо, використання живих вакцин проти хвороби Гамборо має свої особливості.