Тваринництво

Телязіоз проявляється у ВРХ улітку й на початку осені

Телязіоз – гельмінтоз очей тварин – поширений майже в усіх країнах помірного й спекотливого кліматичного поясу. Та в Україні лише відносно нещодавно почали вивчати телязіозну інвазію й досліджувати збудників у різних географічних зонах, розробляти й упроваджувати сучасні лікувально-профілактичні заходи, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Хазяїнами телязій – невеликих круглих червів – є сільськогосподарські та промислові тварини, а також людина. Найчастіше телязіоз спостерігається у ВРХ різних вікових груп, гострий перебіг – у молодняку з 4-місячного віку.

Збудники оселяються у кон’юнктивальному мішку, протоках слізних залоз і під третьою повікою ВРХ. Хвороба перебігає з клінічними ознаками кон’юнктиво-кератитного синдрому. Живуть телязії майже рік, але захворювання проявляється влітку й на початку осені.

Переносниками й проміжними хазяїнами телязій є мухи (муха-корівниця, осіння муха та інші), які зустрічаються на випасах і територіях тваринницьких ферм, але не залітають у приміщення, де є тварини.

Статевозрілі мухи живляться виділеннями з очей ВРХ, заковтуючи їх разом із личинками телязій. З кишківника личинки телязій проникають у тіло мухи й через 3 тижні досягають там інвазійної стадії. Мухи сідають біля ока, а личинки виходять через їх хоботок і проникають у кон’юнктивальний мішок тварини, де досягають статевої зрілості.

Як повідомлялося, тварини-вірусоносії поширюють збудник вірусної діареї ВРХ усе життя.