Тваринництво

Сорго для птиці – високоенергетична культура

Зазвичай сорго згодовують птиці лише подрібненим, пише журнал «Наше птахівництво».

Кормове сорго додають для поліпшення поживності кормосумішей, бо в його складі є некрохмалисті полісахариди на рівні кукурудзи, ячменю й тритикале. Тому для птиці сорго – високоенергетична культура.

За своїм хімічним складом та енергетичною цінністю сорго подібне до кукурудзи. Зерно сорго містить 60-70% крохмалю, 7-16% білка, 1,5-6,5% жиру, 1,5-2,4% цукру.

Як порівняти з кукурудзою, сорго містить на 0,5-4,1% більше сирої клітковини та на 0,4-0¸7% менше лінолевої кислоти, що пов’язано з умовами вирощування та сортовими відмінностями.

Проте, на відміну від кукурудзи, класичні сорти сорго містять антипоживні речовини, зокрема ціаногенні глікозиди та фенольні сполуки (танін) у межах 0,5-2,5%. Зі зростанням кількості танінів енергетична цінність зерна сорго знижується.

Крім танінів, сорго може містити й інші антипоживні речовини, зокрема ціаноглікозид дурин, який за гідролізу трансформується в синильну кислоту. За належних агротехнологічних умов синильна кислота не утворюється, оскільки глікозид і фермент, що його розщеплює, не взаємодіють. Але за підвищення температури та вологості зерна сорго в ньому активізуються ферменти зерна й мікроорганізмів, які перетворюють ціаноглікозиди на цукри, синильну кислоту, альдегіди й кетони.

Позитивною властивістю соргових культур є їх невибагливість до умов вирощування.

Як повідомлялося, щодо вмісту сорго в комбікормах для птиці існують різні думки.